הייטקיסטית, עורכת דין, פסיכולוגית משטרתית ובכירה בענף הפארמה החליטו באמצע החיים לשנות את המסלול ולקחת פניה חדה. ארבעתן זנחו את המקצועות שלהן והחלו ללמוד עיצוב פנים בסטודיו ברברה ברזין. היום הן כבר במהלכה של קריירה חדשה, שבעיקר משמחת להן את הלב. 

אחרי 15 שנים של קריירה מצליחה כעורכת דין, וכשבבעלותה משרד פרטי בתחום המשפט המסחרי והנדל"ן, החליטה נורית גפן לצאת לדרך חדשה. "בזמן שבניתי את ביתי שלי משהו התעורר בי והפך את הקערה על פיה. הכל פרץ ממני כאילו תמיד חיכה שם". היא מספרת. "בסיום אחת הפגישות אצל האדריכל, ישבתי בנוה צדק ביום שמש חורפי והרגשתי שאני לא מסוגלת לחזור למשרד. קמתי בבוקר עורכת דין מאושרת ומצליחה, בעלת משרד, לקוחות ותיקים פתוחים, ובצהריים, בהחלטה של רגע, הסתיימה הקריירה המשפטית אותה מאוד אהבתי".

נורית גפן. צילום: איתי סיקולסקי; אורית אלפסי

כעבור שבועיים מכרה את משרדה לקולגה ועם זאת נמנעה מהחלטה דרסטית. היא החליטה לממש חלום ישן ולנסות להשאר בתחום העסקי והחלה לימודי תואר שני במינהל עסקים בתכנית הבינלאומית ל-MBA קלוג רקנטי (שיתוף בין אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת נורווסטרן בשיקגו). "החלטתי לא להחליט במשך שנתיים" היא מסבירה. "את זמני לאורך תקופת הלימודים חילקתי בין ישראל, שיקגו והונג קונג שם נערכו הלימודים, אבל גם בסיומם החיידק לא הרפה, והחלטתי ללכת עד הסוף, לעזוב לחלוטין את העולם העסקי-משפטי ולשנות קרירה לחלוטין. כמי שהגיעה מעולם המשפט בו נהוגה תקופת התמחות לצד עורך דין בכיר, ידעתי להעריך את היתרונות בלימודי עיצוב פנים הכוללים סטאז' ולכן בחרתי ללמוד בשיטת האמן והשוליה בסטודיו ללימודי עיצוב פנים של ברברה ברזין. אחרי שנתיים של לימודים הקשים והאינטנסיבים ביותר שחוויתי, יצאתי בעלת מקצוע".

סטאז' בעיצוב פנים?

"בהחלט! השילוב בין לימוד עיוני למעשי וההתנסות בעבודה מול לקוחות ובעלי מקצוע היו חוויה מעצימה, מלמדת ונותנת בטחון. בסופו של דבר גם עיצוב פנים הוא עולם עסקי קשוח, שצריך לדעת לדבר בשפתו ולהתנהל בו בבטחון.  הסטאז' בסטודיו נתן לי כלים להתנהלות ולסדרי עבודה נכונים, שאיפשרו לי מיד בתום הלימודים להיות בעלת מקצוע מנוסה. לקוחות מחפשים בעל מקצוע שאפשר יהיה לסמוך עליו, שיהיה מקצועי ומיומן, שיוכל לנווט את ספינת החלומות עמוסת התקציב הזאת לחוף מבטחים".

כיום משלבת גפן בין תכנון בתי יוקרה, דירות ומבנים לשימור לבין בתי עסק ומשרדים: "בימים אלה סיימתי את משרדי חברת HOUZZ -אתר העיצוב מהגדולים בעולם- בתל אביב. זהו אחד מעשרת משרדיה של חברת הענק בעולם, והוא מעוצב בהשראת האתר המחולק לחדרי הבית. גם סגרתי מעגל בפרויקט חדש שיוצא עכשיו לדרך- עיצוב משרד עורכי דין. מזכיר נשכחות ונעים להיות בצד העיצובי".

כשהשתחררה גלית שפר משירות קבע בתחום המחשוב, עבדה כמתכנתת וכראשת צוות בחברות הייטק בארץ ובארצות הברית לשם עברה עם משפחתה, ובמקביל השלימה את לימודי התואר במדעים. עם החזרה לארץ עבדה מספר חודשים בסטארט אפ מקומי אלא שאז גמלה בליבה החלטה לבצע שינוי משמעותי: "תמיד חלמתי על עבודה בה אוכל לשלב את הרוח האמנותית שבי ביחד עם הלוגיקה והמספרים", היא מספרת. "היה קשה לעזוב עבודה בטוחה לטובת חלום שלא היה ברור אם יתגשם".

גלית שפר, צילום: חיים אפריאט. גלית שפר ומיקי הייבלום, צילום: איתי בלאיש

בדיעבד זו היתה ההחלטה הנכונה. "הצבעוניות החדשה, האנשים סביבי, העוצמה והאנרגיות המטורפות של הסטודיו התל-אביבי הפכו את חיי. הייתי צמאה ללמוד, נהנתי, עפתי, אף על פי שקל זה לא היה. תקופת הסטאז' גם היא נתנה כלים לעבודה בשטח, בטחון מול לקוחות ובעלי המקצוע. דברים שמקבלים רק מעבודה תאכלס. אני עצמאית כבר מעל ל-14 שנים, מהרגע שסיימתי את הלימודים ובעשר שנים האחרונות אני חולקת סטודיו עם שותפי מיקי הייבלום, יחד אנחנו עובדים על פרויקטים רבים בתחום המסחרי- חנויות, מסעדות ומשרדים וכן פרויקטים פרטיים כמו בתים פרטיים ודירות.

שרון רואש נמצאת כבר בסבב הקריירה השלישי שלה. היא בעלת תואר ראשון בניהול מערכות בריאות ותואר שני במנהל עסקים ואחרי 7 שנים בהם עבדה כאחות טיפול נמרץ המשיכה ישירות לחברת טבע בהן כיהנה (לאורך כ-17 שנים) גם כמנהלת בכירה של יחידה עסקית בחברה וכן כחברת הנהלה.

שרון רואש, צילום: אורי קאן; הגר דופלט; תמר אלמוג

"ההתלבטות לעשות כזה מהפך היה קשה לי מאוד", היא מודה. "שאלתי את עצמי לא פעם איך העזתי לעזוב חברה מהגדולות במשק, תפקיד בכיר ותנאי שכר חלומיים ולהתחיל הכל מהתחלה. הגעתי הכי גבוה מבחינה ניהולית ומקצועית וההחלטה, אי שם בגיל 40 פלוס, נעה על הגבול הדק בין אומץ לאי שפיות. החיים הם דינמיים וכך גם הרצונות והמאווים שלנו, אבל מהרגע שקיבלתי את ההחלטה ללכת על שינוי כל כך דרסטי ידעתי שאני שם במאת האחוזים, גם אם לא ממש ידעתי אם אצליח לממש את החלום ולעסוק בו כמקצוע של ממש. לפני קבלת ההחלטה בחנתי שישה מוסדות מוכרים ומוערכים ובחרתי בבית הספר לעיצוב של ברברה ברזין שם עברתי שנתיים אינטנסיביות ועוצמתיות. הגעתי אמנם עם המון תשוקה לעיצוב אבל עם ׳אפס׳ הבנה בתחום. הרגשתי כמו ספוג שסופג ידע ועומק. אבל למדתי גם שיטה שמכינה אותך היטב לעבודה בשטח ואני מאמינה שבמיוחד עבור אנשים שעברו מסלול דומה לשלי מבינים את החשיבות של התנסות פרקטית תוך כדי תנועה, הרי כך בפועל דברים באמת קורים".

"ברור לי שחלק מההצלחה שלי ושל העסק כיום קשורים לתפקידים הניהוליים שמילאתי לאורך השנים. ניהול צוותי עובדים ותהליכים תורמים לי גם כיום. את היכולת המובנית שלי להוביל תהליכים, לסייע ללקוחות ולנהל ולתפעל בו זמנית מספר רב של אנשים ובעלי מקצוע אני  יוצקת כיום לתכנים הרלוונטים. אני מרגישה שהיכולות האלה מאפשרות לי להוריד נטל רב מהכתפיים של הלקוחות ומבחינתי זה חלק אינטגרלי מהתפקיד".

לאחר שירותה הצבאי פנתה רוני באריל ללימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה ויעוץ חינוכי באוניברסיטת תל אביב ומיד לאחריו לתואר שני בפסיכולוגיה תעשייתית חברתית. המעבר לשורות משטרת ישראל היתה טבעית ואכן, במשך 14 שנה עבדה כפסיכולוגית משטרתית בדרגת רב פקד.

רוני באריל, צילום: נועם פריסמן; נדב פקט

"הגעתי לשלב שמחד חשתי שחיקה ומנגד שיש בי יכולות ואיכויות יצירתיות שמפעמות בתוכי מאז היותי ילדה, אותן אני רוצה לממש ושהן אינן באות לידי ביטוי בתפקידי במשטרה", היא אומרת. "חששתי לעזוב את "כלוב הזהב", שיש בו יציבות כלכלית ותעסוקתית ולפנות אל עתיד שהוא חסר ודאות תעסוקתית וכלכלית. יחד עם זאת, עמדה לנגד עיני כל העת המחשבה שאינני רוצה למצוא את עצמי בגיל זקנה עם רגשות תסכול שפספסתי ולא ממשתי את עצמי. ומחשבה זו גרמה לי בסופו של דבר לקבל את ההחלטה לפנות לדרך חדשה".

מרגע שהחליטה על המהפך החלה בחיפושים אחר מוסד הלימודים שיתאים לצרכיה. "הלימודים היו חוויתיים, מקצועיים, מעשירים ודחוסים בהמון פרטי מידע, תיאורטי וגם מעשי. סיימתי את הלימודים בטוחה מאד בעצמי וביכולותי, ומיד פתחתי משרד עצמאי, שהלך וגדל מהר מאד, ועוסק בהרבה מאד פרוייקטים במקביל", היא מסבירה. "ניסיוני הקודם כפסיכולגית מסייע לי גם היום בעבודתי כמעצבת פנים. העבודה עם הגורמים השונים כרוכים באינטראקציות ותקשורת בין אישית, ואני מרגישה שיש לי שהרקע הקודם שלי מקל עלי".