צילום: רויטרס המועצה הדתית בחיפה נמצאת בעיצומה של "מלחמת" רבנים, לא מחמיאה בלשון המעטה, בה מעורבים הרב הראשי הספרדי של העיר, שלמה שלוש, הרב הראשי האשכנזי של העיר, שאר-ישוב הכהן, ראש אגף הכשרות בעיר, הרב דוד אבוחצירא, ויו"ר המועצה הדתית, הרב אבי ויצמן.

מוקד אחד שבו מתנהלת "מלחמת הרבנים" הוא אגף הכשרות של המועצה הדתית. באגף תשעה מדורי כשרות, המחולקים לפי סוגי עסקים, תשעה ראשי אגפים, ולא פחות מ-160 משגיחי כשרות. אגף הכשרות אחראי על נושא הכשרות במאות בתי עסק הפועלים ברחבי העיר, ומשגיחי הכשרות פוקדים מדי יום עסקי מזון, אולמות אירועים, מסעדות ועוד. אגף הכשרות נחשב לאגף חשוב ורגיש ביותר במועצה הדתית, שכן דרכו מגיעים למועצה כספים המאפשרים לכאורה את פעילות המועצה.

הבעיות באגף הכשרות התחילו לכאורה לפני כעשר שנים, אז חולק האגף על תשעת מדוריו, לשניים. חלק אחד של האגף, על כל משגיחיו, היה באחריות הרב שאר-ישוב הכהן, וחלקו השני של האגף היה באחריות הרב שלוש. כדי לחתום על תעודות כשרות, המשגיחים היו זקוקים לחתימת הרבנים הראשיים. האגף היה מפולג ומסוכסך, וריבים פרצו לאחר שלא אחת נשמעה ביקורת של הרב הספרדי על תפקודי משגיחי כשרות שזוהו לכאורה עם הרב שאר-ישוב הכהן.

אם אגף הכשרות נחשב לאגף החשוב ביותר, הרי שתפקיד ראש אגף הכשרות נחשב לתפקיד היוקרתי ביותר במועצה. עם מינויו לתפקיד של יו"ר המועצה החדש לפני מספר חודשים, הרב אבי ויצמן, התקבלה החלטה למנות ראש אגף כשרות חדש. לאחר דיונים רבים, החליטה המועצה הדתית למנות את הרב דוד אבוחצירא לתפקיד ראש אגף הכשרות.

במועצה קיוו כי מינויו של אבוחצירא, המגיע ממשפחה ספרדית מכובדת ומוערכת, יוכל לאחות את הקרעים באגף הכשרות. עם כניסתו לתפקיד החדש, רוב המשגיחים קיבלו את מרותו של אבוחצירא ואת מרותה של המועצה הדתית, אך עדיין היו עובדים שבכל בעיה היו פונים אל הרב שלוש.

המלחמה פוגעת בכל חלקה טובה
הרב אבוחצירא אומר ל"ידיעות חיפה" כי המלחמה בין הרבנים פוגעת בכל חלקה טובה, והיא חייבת להיפסק. "אני נכנסתי במטרה, והלוואי ואצליח, לאחות את הקרעים באגף הכשרות. קרעים שהחלו לפני תקופה ארוכה. הבחישות מתחת לפני השטח חייבות להיפסק. לפני הגעתי למחלקה, העובדים היו חיים בפחד".

הרב אבוחצירא נפגש עם הרב שלוש, ולדבריו ציין בפניו כי ההתנהלות הנוכחית באגף הכשרות לא תוכל להימשך. אבוחצירא אמר לרב כי יש משגיחים שעושים שימוש פסול לכאורה בשמו.

אך הגישה הפייסנית לכאורה של הרב אבוחצירא אינה מקובלת על הרב שלוש. בתגובה לפניית "ידיעות חיפה", מסר עוזרו של הרב את הדברים הבאים: "הרב איננו מוכן לשתף פעולה עם הרב אבוחצירא, מאחר שאין לו לגישתו סמכות והסכמת הרב הראשי שליט"א. על פי החוק, כל מנהל מחלקת כשרות וכל נושא משרה בקודש, חייב הסכמת הרב הראשי, והרב מתנגד למינוי (של אבוחיצירא), מאחר שאין לרב אמון ברב אבוחצירא".

מלבד מחלקת הכשרות, מתנהלת מלחמה על המשך כהונתו של הרב שאר-ישוב הכהן. רבה האשכנזי המוערך של חיפה, שזכה לכבוד והערכה לאורך כל שנות כהונתו כרב ראשי, הגיע לגיל פרישה.

בניסיון לבלום את "מלחמת הרבנים" בחיפה, פנה הרב שאר-ישוב הכהן לרב הראשי, הרב עובדיה יוסף. הרב שאר-ישוב כותב במכתבו לרב עובדיה יוסף כי הוא מבקש את התערבותו המיידית למניעת פגיעה חמורה בו. הרב שאר-ישוב ציין כי כל פעילותו נעשית בהתנדבות וכי חלוקת העבודה במחלקת הכשרות נעשתה לדבריו לאחר הסכם בינו ובין הרב שלוש לפני שנים רבות. "כואב לי מאוד שרוצים לפגוע בי לעיני כל העיר, לעת זקנתי", כותב הרב שאר-ישוב.

כל צד טוען כי הוא פועל לטובת הציבור וכי הצד האחר פועל לכאורה משיקולים זרים. נראה שהכוחות בתוך המועצה הדתית הרימו ידיים, ופעם אחר פעם הם פונים לגורמים חיצוניים בתקווה לשינוי המצב. משרד הדתות, הרבנים הראשיים, משרד הפנים או כל גורם אחר לא הצליח עד כה להביא לסיום הסכסוך וה"מלחמות".