צילום: צבי רוגר סקר חברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שבדק את שביעות רצונם של תושבי הערים הגדולות בארץ, קובע כי חיפה ממוקמת במקום העשירי מתוך 14 הערים שנבדקו.

הסקר נערך במהלך שנת 2008 וכלל ראיונות עם 7,300 תושבים מרחבי הארץ, בני 20 ומעלה, המייצגים קבוצת אוכלוסייה של 4.6 מיליון בני אדם. בסקר התבקשו המשתתפים לציין את מידת שביעות רצונם מאזור מגוריהם, יחסיהם עם השכנים, מצב הניקיון בסביבתם הקרובה ואיכות דירתם.

מהממצאים עולה כי 80.5% מתושבי העיר מרוצים באופן כללי מאזור מגוריהם, 53% שבעי רצון מהניקיון, כ-80% הביעו שביעות רצון מיחסיהם עם שכניהם ו-60% מרוצים ממספר הפארקים והשטחים הירוקים הקיימים בעיר. מבחינת מעבר דירה ושביעות רצון מהדירה עולה כי מרבית האוכלוסייה בגיל 20 ומעלה בערים הגדולות לא נולדה בעיר המגורים אלא היגרה אליה (לא כולל עולים חדשים), והסיבות העיקרית למעבר דירה הן משפחתיות, כולל נישואים וגירושים.

בחיפה מצביעים הנתונים על כך שרק 25% מהתושבים גרים בעיר במשך כל ימי חייהם, 58% עברו דירה בעשר השנים האחרונות, מהם 77% עברו דירה בתוך העיר. הסיבה השכיחה ביותר למעבר של 25% מתושבי החוץ להתגורר בעיר היה רצון לשפר את רמת החיים. מהסקר עולה כי במקום הראשון נמצאת ראשון לציון, בשני רמת גן ובשלישי תל אביב.

סגן דובר העירייה, עו"ד רוני גרוסמן, מסר בתגובה כי "בדיקה מדוקדקת של נתוני הסקר מעלה כי 80.5% מכלל תושבי העיר מרוצים ממגוריהם בחיפה ומביעים שביעות רצון מעל לממוצע במרבית הפרמטרים שנבחנו – עובדה הבאה לידי ביטוי, בין היתר, במספר ההולך וגדל של תושבים מחוץ לעיר המבקשים להגר לחיפה מתוך רצון לשפר את איכות חייהם".