צילום: מישל דוט קום פרויקט סלילת כביש אבן-גבירול של חברת יפה-נוף יצא לדרכו ואמור להסתיים רק בסוף השנה. בינתיים, דיירי הרחובות הסמוכים לפרויקט, בראשם דיירי רחוב ביל"ו, טוענים כי חייהם הפכו לגיהינום.

סיור באזור הפרויקט מגלה כי הדיירים חיים בשטח בנייה, מוקפים בטרקטורים וחשופים למיפגעים בטיחותיים קשים. תנאי המגורים של דיירי רחוב ביל"ו, ובראשם דיירי בניין ביל"ו 34, רובם ממוצא אתיופי, הולכים ומידרדרים מדי יום. בשבוע שעבר הסכנה לחייהם הפכה לממשית.

בבניין שברחוב ביל"ו 34 מתגוררות מספר משפחות, כשבחלקן מבוגרים המתקשים ללכת. כל יציאה מהבית כרוכה בסכנה, מאחר שהדרכים מסביב לבית הרוסות, ישנם בורות, ערימות אבנים בכל מקום, ברזלים ורשתות. מדי כמה זמן חוצה טרקטור את הרחוב ומפזר ערימות אבנים גדולות.

אחת הבעיות העיקריות של דיירי הבית היא הקירבה לכביש מהיר. במסגרת פרויקט אבן-גבירול, נסלל כאמור כביש חדש סמוך לבניין. במציאות החדשה שנוצרה, במקום גן שעשועים ואזור בטוח למשחקים עבור הילדים, יש כביש מהיר ללא כל מעקה או גדר הפרדה.

"הילדים שלנו חשופים לפגיעות מרכבים", ציין אחד הדיירים, "לאחרונה נפגעה ילדה קטנה שרצה לכביש, ורכב לא ראה אותה. האזור הפך בגלל הפרויקט למקום מסוכן, ונראה כי לאף אחד לא חשוב לסייע לתושבים".

בלי גז וחשמל
כך, לפני מספר ימים, אחד הטרקטורים הפיל את חומת האבן השייכת לבניין. ביפה-נוף מכחישים כל קשר לטרקטור זה, אולם מתברר כי חומת האבן נפלה על קיר בניין המגורים וצינור המספק גז לדיירי הבניין נותק ונפגע. בעקבות הפגיעה, ריח חריף של גז התפזר באזור ודיירי הבניין חששו לפיצוץ שעלול היה להתרחש במקום.

דיירי הבניין טוענים כי חברת יפה-נוף נוהגת לכאורה בחוסר התחשבות ותוך פגיעה לכאורה בבניין ובדייריו. "העבודות המתמשכות מסכנות את כולנו", אומרים הדיירים, "אנחנו חיים באזור בנייה מסוכן. הילדים רצים לכביש ואין לנו איך להגן עליהם. חומת האבן הופלה וצינור הגז נקרע. הרסו את הגינה שהייתה לנו, הדירות שלנו התמלאו אבק וציפוי הבניין נפגע מכל העבודות. הרסו לנו את החיים, ואנחנו לא רואים את הסוף".

בחברת יפה-נוף דוחים מכל וכול את טענות דיירי הבניין ואומרים כי לא כל המיפגעים קשורים ישירות לפרויקט אבן-גבירול. נציגי החברה מדגישים כי הם עושים את כל הנדרש כדי לבצע את הפרויקט בצורה בטוחה ונוחה לדיירים. בחברה מתנצלים על אי-הנוחות, אך מדגישים כי מדובר בעניין זמני בלבד. בעקבות פניית "ידיעות חיפה", הבטיחו ביפה-נוף כי תתקיים ישיבה בנושא רחוב ביל"ו, בה יוחלט מה ייבנה בשכונה לאחר הפרויקט, זאת בהתאם לצרכיה.

בעניין הפלת החומה והפגיעה בבניין, אומרים ביפה-נוף כי אין לחברה קשר לנושא. על פי גורמים בחברה, אחד השכנים, שרצה לנצל את העבודות באזור, שילם למפעיל טרקטור עצמאי כדי שיפיל את החומה. לדברי הגורמים, לא הייתה כל פגיעה של חברת יפה-נוף בתוך שטח הבניין ויש לנסות לפתור את הבעיות הללו באמצעות מחלקת הפיקוח של העירייה או המשטרה. בחברה שבים ומבטיחים כי יפעלו לשיפור התנאים באזור עם גמר העבודות.