צילום: מישל דוט קום יוזמה וערנות של אחד מדיירי הרחוב קריית ספר מנעו הריסתה של יצירת אמנות של האמן הישראלי, מרדכי גומפל. מדובר ביצירה שהוצבה במהלך השנים האחרונות בלובי של מלון שולמית.

המלון נמצא בימים אלו בעיצומן של הכנות להריסתו ובניית בית מגורים יוקרתי במקומו. הריסת המלון התאפשרה לאחר קבלת האישורים המתאימים בוועדות התכנון והבנייה. היזם האחראי על פרויקט ההריסה והבנייה, רוברט ביליה, כלל לא ידע על היצירה המוצבת באולם הכניסה, ועל כן לא נערך לשימורה. מי שכן ידע על כך היה דווקא תושב העיר, ארי (אריק)אלכסנדרון.

"אני מכיר את מלון שולמית שנים ארוכות, והריסתו מסמלת שינוי עבור כל מי שמכיר אותו", אומר אריק. "בגלל הקרבה למלון, עקבתי אחר ההכנות להריסת המלון ושמתי לב שהיצירה של גומפל בלובי המלון עומדת במקומה ולא נראה כי מישהו מתכוון להזיז אותה לפני הריסת המלון. כאב לי על האובדן הצפוי של היצירה והתחלתי לעשות טלפונים. התקשרתי לכולם, לא יכולתי לקבל את העובדה שבגלל חוסר מחשבה, תיהרס יצירה".

הפניות הרבות של התושב הערני עשו את שלהן. בעירייה החליטו להתגייס לנושא ויצרו קשר עם היזם, רוברט ביליה. במקביל, נעשו ניסיונות למצוא מקום אליו תעבור היצירה. בתוך שעות ספורות, הודיע ביליה כי היצירה תועבר על ידו ובמימונו למוזיאון קיבוץ עין חרוד.

"לא הייתי מודע ליצירה, אך שמחתי להירתם לדבר יפה שכזה", אמר ביליה. "עבור יזמים וקבלנים, הצלת יצירות אמנות אינה מעשה שנמצא בראש סדר העדיפויות. אך לאחר שהדבר הובא לידיעתנו, נמצא פתרון מצוין המוסכם על כולם".