צילום: מישל דוט קום ניצולת השואה החיפאית, גאולה בויטלר, שהסעירה את מערכת הבריאות בשבוע שעבר בעקבות הבקשה שהגישה לתביעה ייצוגית נגד הכללית, אומרת ל"ידיעות חיפה" כי המאבק שלה נגד קופת החולים יימשך, זאת למרות שמשרד הרווחה הודיע כי יממן בעתיד את התרופות לניצולי השואה.

"קופת חולים בגדה בנו. היא לקחה מאיתנו כסף שמתברר שהגרמנים שילמו עבור הטיפולים שלנו, מאז 1967", אומרת בויטלר. "קופת חולים לקחה גם מאיתנו וגם מהגרמנים. המאבק יימשך".

בויטלר מסרבת לקבל את הפיצוי שהוצע לה על ידי קופת חולים כללית, והורתה לעורכי הדין עופר ועמנואל סולומונוב להמשיך במאבק עד אשר קופת חולים תשלם את הכסף לכל חברי הקופה ניצולי השואה, 40 שנה אחורה, וכן תחשוף את כל המידע בנושא. "יש לפתוח את ארכיון הקופה ולראות לאן הלכו הכספים", אומרת בויטלר.

בערב חג הפסח הוגשה בבית המשפט המחוזי בחיפה תובענה ייצוגית נגד קופ”ח הכללית בסך 700 מיליון שקל. התובעת גאולה בויטלר, ניצולת שואה בת 90 מחיפה, הגישה את הבקשה באמצעות עורכי הדין עופר ועמנואל סולומונוב, בטענה כי לאורך עשרות שנים ניצולי השואה שילמו עבור טיפולים רפואיים בשירותי בריאות כללית למרות שגרמניה מממנת יותר מ- 40 שנה את הטיפולים האלה באופן שוטף.

לאחר שניצולת השואה פנתה לקופ”ח, הם שלחו לה צ’ק בסך כ-18 אלף שקל. בויטלר סירבה לקבלו, בטענה כי “קופ”ח לכאורה אינה נוהגת בשקיפות כמתחייב, ומסרבת לחשוף את ההסכמים בינה לבין רשויות הפיצוי הגרמניות”. בא כוח התובעת, עו”ד עופר סולומונוב, אמר: “המאבק של ניצולי השואה נגד קופ”ח הכללית לא תם. קופ”ח הכללית התנהלה באופן שערורייתי ועליה לפצות את חברי הקופה, ניצולי השואה, לתקופה של למעלה מ-40 שנה, שבה מימנו הגרמנים את הטיפולים ונגבו תשלומים לניצולי השואה בסכומי עתק”.

לדבריו, ועל פי הנטען בכתב התביעה, קופ”ח עד כה מסרבת לחשוף את ההסכמים עם שלטונות הפיצוי הגרמניים שמממנים מתברר את מימון התרופות והטיפולים לחברי הקופה משנת 1967 יותר מ-40 שנה. לכן, הוגשה בקשה לתובענה ייצוגית וכתב תביעה בשם ניצולי השואה על סך 700 מיליון שקל. השופט קיסרי החליט שעל שירותי קופ”ח הכללית להשיב לתובענה בתוך 30 יום.

קופ"ח כללית: לא מנענו את הכסף מהניצולים
עד לכתיבת שורות אלה ופניות חוזרות ונשנות של עורכי הדין מסרבת קופ”ח הכללית להעביר עותק מההסכמים בינה לבין רשויות הפיצוי הגרמניות.

בכללית דוחים את טענותיה של בויטלר, ואומרים ל”ידיעות חיפה” כי בית המשפט כנראה לא יקבל את הבקשה לתביעה ייצוגית. על פי גורמים בכללית, הכספים שלטענת עורכי דינה של בויטלר ניתנו לקופה כדי לפצות את הניצולים, נועדו לכללית. “צריך להבין כי הכללית הינה הקופה הוותיקה ביותר מבין הקופות”, ציינו בכירים בכללית, “בכללית יש מספר המבוטחים המבוגרים הגדול ביותר. יש לנו את מספר ניצולי השואה הגדול ביותר. בזמנו, כשנתנו לנו את הכסף, ידעו שלקופה יהיו הוצאות גדולות במיוחד בגלל האוכלוסייה המבוגרת בקופה.

"לא מנענו את הכסף מהניצולים, להיפך. עשינו כל מה שיכולנו כדי להגיע לניצולים ולסייע להם. משרד האוצר לא העביר לנו מעולם מאגר מסודר של ניצולי שואה, והיה עלינו לנסות ולמצוא אותם בעצמנו. דרשנו מכל הנוגעים בדבר, כי כשמגיע מבוטח מבוגר ושהיה בשנים הרלוונטיות באירופה, יש לנסות וסייע לו. עשינו כל שביכולתנו כדי לאתר את הניצולים. כאמור, אנחנו לא חושבים שהתביעה תתקבל”.