צילום: מישל דוט קום גל ונדליזם נוסף בבית העלמין שדה יהושע. במהלך השבועיים האחרונים נעקרו ממקומם מתקנים להדלקת נרות הקבועים על המצבות שבבית העלמין. אלמונים, שחדרו למקום, השחיתו קברים לא מעטים והסירו מהם את המתקנים המתכתיים המשמשים להדלקת נרות. זאת, כנראה, למטרת סחר במתכות.

לנגד עיניה של תושבת העיר, אילנה דויטש, שהגיעה לשדה יהושע כדי לפקוד את קבריהם של בעלה ואמה, התגלתה תמונה עגומה. דויטש: "חשבתי לתומי שמדובר בעקירת המתקן מהקבר של בעלי בלבד, אך כשהסתכלנו על שאר הקברים מסביב, התגלה לעינינו מחזה מזעזע. מתקנים רבים הוסרו מעל קברים אחרים. זו תחושה קשה ופוגעת. משחיתים ומחללים את הקברים באופן פוגע למטרת רווח. מישהו אמור לשמור על בית העלמין ולמנוע את ההפקרות הזאת".

אלא שבבית העלמין שדה יהושע לא מסתפקים בגניבת מתקנים להדלקת נרות. הפורצים חודרים לבית העלמין וגונבים כל דבר שניתן לסחור בו, כולל ברזים, כבלים מנחושת ומתקנים שונים נוספים.

כפי שדיווחנו בעבר, ההפקרות וההזנחה שוררות במקום במשך שנים. עדר עזים נהג לפלוש למתחם בית העלמין במשך שנים, השתטח על לוחות השיש של המצבות והטיל גללי צואה. גם צואת בני אדם נמצאה במקום, סמוך לקברים טריים. "ידיעות חיפה" חשף את המחדלים הקשים והתלונות הגיעו עד ללשכתו של הרב הראשי לישראל, יונה מצגר. אולם ההזנחה והזוהמה נמשכו גם לאחר התערבותו של הרב מצגר, אשר הורה לפני כשמונה חודשים לבדוק מה ניתן לעשות כדי למגר את התופעה.

אין תיאום בין ארבע חברות קדישא
גורם בעיר אמר "לידיעות חיפה" כי המצב השורר בבית העלמין נגרם, ככל הנראה, עקב קיומן של ארבע חברות קדישא שונות, המעניקות את שירותי הקבורה בעיר: לאשכנזים, ספרדים, יוצאי צפון-אפריקה וכורדים. "היות וכל אחת מארבע חברות הקדישא עובדת באופן נפרד, אין ביניהן תיאום לגבי תחזוקת בית העלמין", אמר הגורם.

יש לציין כי בעירייה הטילו את האחריות על הנעשה בבית העלמין על חברה קדישא. אולם מנכ"ל החברה, בני הסה, טען כי אין לו פתרון לעיזים שנכנסות לבית העלמין וגם אין אפשרות לסגור את השערים בפני סוחרי מתכות המגיעים למקום. הוא ציין בנוסף כי אנשים נכנסים לבית העלמין באין מפריע וכי בעבר הוגשו תלונות במשטרה, אך לדבריו הן לא טופלו.

הסה: "אנחנו פשוט חסרי אונים מול מעשי הוונדליזם בבית העלמין. הגנבים גונבים כל הבא ליד, וכל דבר שניתן למכור אותו ולסחור בו". הוא ציין כי שומר אחד בלבד מופקד על בית העלמין, והוא אינו יכול לשמור על מאות דונמים.

מפקדת משטרת חיפה, נצ"מ אהובה תומר, מסרה כי לא הוגשה כל תלונה למשטרה המתייחסת לגניבות בבית העלמין. באשר למעשי ונדליזם שאירעו לאחרונה בבית העלמין, אמרה נצ”מ תומר כי לא ידוע לה על מעשים שכאלה, וגם לא על גניבת מתקנים המשמשים להדלקת נרות. במשטרה קוראים לציבור להתלונן להבא בנושא, על מנת שהיא תפתח בחקירה.