צילום: דורון גולן הנוכחים בטקס הרמת כוסית לכבוד חג הפסח, שנערך בשירותי כיבוי והצלה חיפה, לא ציפו לראות כבאים קשוחים וחסונים מזילים דמעה. במהלך הרמת הכוסית השגרתית, בה נכחו כבאי השירות, ראש העיר, יונה יהב, יו"ר איגוד ערים לכיבוי אש, רמי דותן, גמלאי השירות ורבים נוספים, נכנס לפתע לאולם הכנסים פעוט בן חמש ואמר לכבאי שי בן סימון: "הצלת אותי ובאתי לומר לך תודה".

את הילד ליוו סבו ואביו, שניגשו אף הם לבן סימון ולשאר הכבאים שהגיעו לחלצם, לחצו את ידם ואמרו להם: "אם הייתם מאחרים להגיע ולא בעלי תושייה ואומץ כפי שאתם, ייתכן שהילד שלנו לא היה בין החיים. לכן אנו רוצים להודות לכם מקרב לב על המתנה שהענקתם לנו".

המקרה המדובר אירע ב-19 במרץ, כאשר הכבאים הוזעקו לאחר שעת חצות לדירה שעלתה באש ברחוב דרור בעיר והגיעו תוך דקות ספורות. הכבאים גילו כי ארבעה מבוגרים וכלב הצליחו לחלץ את עצמם מהבית הבוער, אך אלו סיפרו לכבאים כי פעוט בן חמש נלכד בקומה העליונה והם לא הצליחו להגיע אליו ולחלצו. הכבאים פרצו לבית הבוער דרך המרפסת וחילצו את הילד כשהוא מחוסר הכרה. הילד פונה לטיפול בבית החולים רמב"ם יחד עם אחד הכבאים שחילץ אותו ונפגע משאיפת עשן.

הפעוט מודה לכבאים (צילום: רס"ר דוד מושקין)

המשפחה מסרה לכבאים שהשתתפו בחילוץ תשורה - הקדשה ממוסגרת ובה נרשם בין השאר "תודה על שהענקתם חיים מחדש לבננו אור, בן החמש".

"מדובר בכבאים שמחרפים את נפשם מדי יום ועושים זאת באומץ, מסירות ותחושת שליחות עמוקה", אמר דותן . יהב הצטרף לדברי דותן והודה לו ולכבאים על מסירותם המקצועית.