צילום: פיוטר פליטר ניתוח נדיר לתיקון צניחה מולדת של העפעף בשתי העיניים בוצע במרכז הרפואי רמב"ם באח ואחות, שנותחו באותו היום, בזה אחר זה. שני האחים, בני תשע ועשר מהכפר מר'אר שבגליל, סבלו מתופעה רפואית זהה ונדירה, כשאחיהם הצעיר, בן השש, סובל גם הוא מצניחת עפעף בעין אחת.

מדובר בתופעה המזוהה לרוב עם מבוגרים ונרכשת עם השנים בשל מספר סיבות, שהעיקרית שבהן היא היחלשות האחיזה בשריר המרים את העפעף, אך גם עקב מחלת שרירים, מחלת עצבים ועוד. במקרים נדירים יותר, התופעה הינה מולדת ועל רקע גנטי, והיא נגרמת כתוצאה מפגם עוברי בהתפתחות השריר האחראי על פתיחת העין (לווטור).

השלכותיה של התופעה הן תפקודיות ואסתטיות, והיא מעיבה על איכות החיים של אלו הלוקים בה. מאחר שהעפעף לא מתרומם, קיימת הפרעה משמעותית ביכולת לראות, מה שגורם לאנשים הסובלים מהמחלה להרים את ראשם כדי לראות טוב יותר, דבר שיוצר כאבי צוואר.

ד"ר ניר זיידר ממחלקת עיניים ברמב"ם, מומחה בפלסטיקה של העין ומי שניתח את שני האחים, ציין כי מעולם לא טיפל בשני בני משפחה מדרגת קרבה כזו, הסובלים מהמחלה, בפרק זמן קצר כל כך. "אנו נתקלים בחולים מסוג זה אחת לחצי שנה", אמר ד"ר זיידר. "ישנם קרובי משפחה הסובלים מהבעיה, אך הם מטופלים בהפרשים של פרקי זמן ארוכים יותר, בעיקר משום שמדובר בבעיה האופיינית יותר למבוגרים ומתפתחת עם השנים".

הפתרון לבעיה הוא כאמור ניתוח. ברוב המקרים יש פעילות מינימלית של שריר העפעף, ואז ניתן לקצר אותו כדי לאפשר לעפעף להתרומם. במקרה של שני האחים, לא הייתה פעילות מספקת של השריר, לכן בוצעה בהם טכניקה ניתוחית נדירה יותר - הרמת העפעף באמצעות קיבועו לשריר המרים את הגבה. החיזוק התבצע בעזרת רקמה שנלקחה מהירך והושתלה מתחת לעור. לאחר מכן קובע העפעף לשריר המרים את הגבות.

לדברי ד"ר זיידר, בתוך שמונה שעות בוצעו שני הניתוחים, ותוך זמן קצר לאחר ביצועם, חל שיפור ניכר במצבם של הילדים.