צילום: מישל דוט קום לראשונה בישראל, יוקם ברחוב לאון בלום בחיפה בית לאחים השכולים של כוחות הביטחון. המבנה נתרם על ידי העירייה ושופץ ביוזמת עמותת "לנצח אחי – עמותת האחים השכולים של כוחות הביטחון בישראל" ובעזרת תרומות.

טקס חנוכת המבנה יתקיים היום (ג') אחה"צ ברחוב לאון בלום 8, בהשתתפות שר התקשורת, משה כחלון, השר לענייני מיעוטים, אבישי ברוורמן, חברי כנסת, ראש העיר, ידידים וחברי עמותה "לנצח אחי".

מי שיזם וקידם את המאבק להכרה באחים השכולים, ומי שטען לאורך השנתיים האחרונות כי קיימת בעיה בנושא, היה יו"ר עמותת האחים השכולים, אלי דבי. דבי החל את המאבק להכרה באחים השכולים בעיר חיפה. מכאן יצא למסע הסברה ושכנוע במשרדי הממשלה השונים, ביחידות הצבא, ולמעשה נפגש עם כל מי שהיה מוכן להקשיב. לאחר אינספור פגישות, מפגשים וכנסים שאירגן, הוא רואה פרי בעמלו.

"במשך שנים הדחיקו האחים השכולים את הכאב, מתוך רצון לגונן על ההורים וכדי לשרוד", אומר דבי. "לנו, האחים, מעולם לא ניתן מקום להביע את הכאב. 28 שנים אני נושא את הכאב הדומם ומעולם לא דיברתי ולא שיתפתי. גם ההורים מתוך רצון לגונן לא עזרו לנו האחים לפתוח את הכאב. לראשונה אנחנו האחים עומדים מול הכאב שלנו, מתוך אומץ ורצון להתמודד, לדבר ולשתף. הבית יהווה מקום מידע למחקרים על אחים שכולים, שאף הם לוקים בחסר, מקום מידע לזכויות של אחים שכולים ומקום להנצחת האחים".

הושק אתר למען האחים השכולים
זו הפעם הראשונה שמוקם בית המוקדש לאחים השכולים, שמספרם מוערך בכ-60 אלף איש. לראשונה האחים השכולים יזכו להכרה באובדנם ויכלו לחלוק את הגעגועים, הכאב והקושי המלווים את חייהם בעקבות נפילת יקיריהם. על מנת לתת מענה לקושי זה תשיק העמותה בטקס אתר חדש ראשון מסוגו - "אחים זוכרים". האתר יאפשר לכל אח ואחות שכולים במדינת ישראל להנציח את יקיריהם באופן אישי וללא הגבלת מקום. כמו כן יהיה האתר פתוח בפני הציבור הרחב: חברים לכיתה, חברי ילדות, אחים לנשק שיכלו להוסיף את דבריהם בדף ההנצחה שפתחו האחים.

האתר, שהוא ראשון ויחיד מסוגו בארץ, נבנה בהתנדבות על ידי פעיל בעמותת “לנצח אחי”, ליאור פילשטיינר, כהנצחה לאחיו, סמ”ר רועי אבן-פילשטיינר, לוחם דובדבן שנפל בפעילות מבצעית לפני 10 שנים.

כמו כן יוכרז במהלך הטקס על המיפקד הראשון בארץ של האחים השכולים של חללי כוחות הביטחון בישראל. המיפקד יבוצע על ידי חברי העמותה במטרה לסייע לאחים להתמודד עם הכאב במשותף ומתוך רצון לזכות בהכרה של הממסד במעמדם כאחים שכולים.

יש לציין כי לראשונה בתולדות המדינה הוחלט לבחון הכרה במעמדם והגדרתם של האחים השכולים. לצורך כך הורה ראש הממשלה על הקמת ועדה אותה ירכז שר הרווחה, יצחק הרצוג. הוועדה תבחן דפוסי הנצחה וזיכרון ברמה הלאומית והמוניציפלית, תציע הצעה למיסוד קשר שוטף בין משרדי הממשלה השונים לאחים השכולים, תבחן אפשרות שילובם בארגונים היציגים של משפחת השכול או לחילופין, יובהרו משמעויות ההכרה בהתארגנותם כבארגון יציג.

לראשות הוועדה מונה השופט (בדימוס) יעקב שמעוני וחבריה: האלוף (במיל’) יום-טוב סמיה, ניצב (בדימוס) חוסיין פארס, אריה זיתוני ורונית יער, לשעבר קצינת נפגעים של צה”ל. יועצים לוועדה: נחום איצקוביץ, מנכ”ל משרד הרווחה והשירותים החברתיים המכהן גם כיו”ר המועצה הציבורית להנצחת החייל וד”ר אודי לבל, היסטוריון וחוקר בתחום השכול.