צילום: קובי קואנקס חינוך והסברה על מחלת הסרטן מגבירים בצורה משמעותית את מספר הפניות לבדיקת הקולונוסקופיה ואף עשויים להציל חיים. כך קובע מחקר שבדק את סוגיית בדיקות הסקר של סרטן המעי הגס בקרב נשים מהמגזר הערבי. מתוצאות המחקר עולה בבירור כי ההסבר בשפת האם לנבדקות והפגת החששות הוכיח את עצמו וכי ההיענות לביצוע הבדיקה עלתה מ-10% ל-65%.

מנהלת מחלקת גסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי בני ציון, פרופ' אלכסנדרה לביא: "הרעיון למחקר הגיע כיוון שבמחלקה שמנו לב שיש אחוז גבוה של נשים ערביות באזור הצפון, שנפטרות מסרטן המעי הגס וחשבנו שייתכן שנשים ערביות אינן מבינות את חשיבות הבדיקה. בנוסף, שיערנו שנשים ערביות מתביישות לבצע את הבדיקה או מפחדות ממנה".

במהלך המחקר, הוקם צוות הדרכה שהורכב מנשים דוברות השפה הערבית, והן קיימו 16 הרצאות בפני כ-480 נשים מהמגזר הערבי ב-16 כפרים באזור הצפון. לצורכי המחקר חושבו כ-320 נשים מעל גיל 50 ועד גיל 70, המוגדר כנושא סיכון למחלה.

בהרצאות הסבירו חברי הצוות אודות בדיקת הקולונוסקופיה וחשיבותה והבטיחו כי נשים המעוניינות להיבדק, תוכלנה להיבדק על ידי רופאה ולאו דווקא רופא. כשבועיים לאחר קיום ההרצאה שוחחו חברי צוות המחקר עם הנשים וביררו איתן האם הן ביצעו את הבדיקה או לא.

"השיפור המשמעותי בהיענות לבדיקה מוכיח את ההשערות המחקר שלנו, שאם נשקיע בהסברה ובחינוך של חשיבות הבדיקות, נוכל להציל חיים ואף לחסוך טיפולים קשים ממטופלים רבים", אמרה ד"ר לביא.