צילום: עמוס דדון נחל הקישון ההולך ומשתקם ראוי להפוך לאתר צפרות לאומי. כך מאמינים בכירי הצפרים בישראל ורשות נחל הקישון, שהוקמה בשנת 1994 במטרה לשקם את הנחל וגדותיו ולהשיבו לציבור כנחל חי.

נחל הקישון, הזורם לאורך 70 ק"מ עד למפרץ חיפה, סבל במשך שנים רבות מזיהום כבד. הקישון היה בעבר הנחל המזוהם ביותר מבין נחלי החוף של ישראל והיווה סמל לזיהום ומטרד סביבתי קשה. אולם מאז הקמת רשות הנחל ועד היום, הוא עובר הליך שיקום מתמשך וייחודי.

הנחל שאליו הוזרמו במשך עשרות שנים שפכי תעשייה ושפכים עירוניים, הפך בשנים האחרונות לנחל חי, בו מתקיימות מערכות אקולוגיות עשירות ובחלקן אף נדירות. במהלך החודש החולף התקיים במורד הנחל סיור צפרים, בו השתתפו 25 צפרים וצלמי טבע, חובבים ואנשי מקצוע, ביניהם מבכירי הצפרים בישראל. הסיור אורגן על ידי רשות נחל הקישון בשיתוף המרכז לטיפוח ציפורי הבר וכלל היכרות עם מורד נחל הקישון ושייט לאורכו. במהלך השייט נצפו כ-50 מיני ציפורים, חלקן אופייניות לבתי גידול לחים וחלקן ציפורי שיר שנצפו בסביבת הנחל.

שניים מבכירי הצפרים שהשתתפו בסיור, אמרו ל"ידיעות חיפה" כי בעזרת השקעה נבונה בשיקום הנחל וקרקעיתו אפשר יהיה להפוך אותו לאטרקציה תיירותית ונופית, בלב המטרופולין שבין חיפה לקריות. כך, ממקום שפעם היה סמל לזיהום, יהפוך הקישון לאתר ששואב לחיקו משפחות שיוכלו ליהנות מהמגוון העשיר של הציפורים שגודשים בימי האביב את גדות הנחל.

"המקום מדהים לצפרים"
הצפר והצלם החובב, עמוס דדון, תושב עכו, הוא פרמדיק שעובד במד"א. אולם בשעות הפנאי שלו הוא פושט את המדים הלבנים ומתפנה לצילום ציפורים.

"אומנם כבר ביקרתי בעבר בנחל הקישון", מספר דדון, "אבל זו הייתה הפעם הראשונה שצילמתי בקישון באופן מסודר. המקום פשוט מדהים לצפרים. צריך ציוד טוב ועדשות גדולות, כי מרחקי המיקוד הם מאוד גדולים. שטנו וצילמנו מתוך הסירה. זה מקום צילום מצוין גם לשפיריות וגם לציפורים כמו אנפות וקורמורנים. פשוט מקום נהדר. ככל שהאזורים בקישון נקיים יותר, כך ניתן להבחין במספר גדול יותר של ציפורים".

חוקר הציפורים הוותיק, שי אגמון, תושב קריית טבעון, הופתע אף הוא ממה שראו עיניו. אגמון, העומד בראש חברת "צפרות, סביבה וטבע", עוסק כבר שנים רבות במחקר של ציפורים ובהדרכת בני נוער ומבוגרים בנושא. "קיבלתי את ההזמנה לסיור בקישון ובהתחלה הייתי מופתע לחלוטין", הוא מתוודה. "אני זוכר שמישהו פעם סיפר לי שהוא נפל שם למים וזה גרם לו לכוויות. אבל ההפתעה האמיתית הייתה כשגילינו שם פארק טבע מרשים, יפה ועשיר מאוד.

"בשעתיים וחצי שהיינו שם, ספרנו 47 מיני ציפורים שראינו. עבור צפר מקצועי, לראות כמות כזו של ציפורים בשטח כל כך קטן, זה מרשים, ועוד בשטח שהיה כל כך מזוהם - זה ממש לא ייאמן". אגמון ציין כי במהלך הסיור הבחינו המשתתפים במספר רב של ציפורים מסוימות, שבמקומות אחרים בארץ כמעט נעלמו מהנוף המקומי, ואילו דווקא בקישון הבחינו בהן הצפרים במספרים גדולים. "החוחית, למשל, נמצאת בהתמעטות, ובקישון יש כמויות יפות", אמר אגמון.

לדעתו, "יש חשיבות עליונה שכל אזור עמק נעמן, עמק זבולון ומבוא הקישון, מבחינת צפרות ובעלי חיים בכלל, יישמר. מוזרה בכלל המחשבה, להפוך את האזור שמול 'האפנדיקס', שהוא הנתיב הטבעי וההיסטורי של הקישון, לאתר אחסנה למכולות".

"נחל הקישון הינו משאב טבע ייחודי"
אגמון: "ברגע שניקו את הנחל, הכול חזר. אם יתנו לנחל את היכולת להמשיך להשתקם, הוא יהפוך לדבר שלא ייאמן. בראייה כוללת, חינוכית וסביבתית, להפוך את אחד הנחלים המזוהמים ביותר שהיו במדינת ישראל לאתר לתרבות ופנאי, זה מעשה מדהים, ואם באמת יצליחו להפוך אותו לפארק טבע, בהחלט נראה עוד מינים של ציפורים חוזרות לשם".

לדברי מנכ"לית רשות נחל הקישון, שרון ניסים, "ראוי לשמר באזור מורד נחל הקישון שטחים פתוחים בהיקף רחב לטובת הציבור לצורך שימור נחל קישון וגדותיו לרווחת הציבור. לצורך כך, יש להקצות לרשות הנחל את המשאבים הדרושים לשם השלמת ניקוי קרקעית הנחל, טיפול במימיו ושיקום גדותיו ולצורך השלמת שיקומו של הנחל".

ניסים הדגישה בתוך כך כי "נחל הקישון הינו משאב טבע ייחודי. הקישון נחל איתן, רחב ידיים ובעל פוטנציאל עצום לשימורו כפנינת טבע ייחודית, בעלת ערכים שכמעט ונעלמו מאזורנו וכן כמתחם פנאי ונופש לאורך ציר מים איכותי, שיאפשר לקיים בו פעילויות שייט ספורטיבי ושייט למטרות נופש".