צילום: פיוטר פליטר המרכז הרפואי רמב"ם קיים בשיתוף עם משרד החוץ וארגון UNAIDS של האו”ם קורס ברפואת נשאי נגיף האיידס, שנמשך שבועיים. בקורס לקחו חלק 30 משתתפים מתחום הרפואה והתקשורת מרוסיה, אוקראינה, בלרוס, אוזבקיסטן וגיאורגיה, כולם עובדים עם נשאי HIV.

המרכז הרפואי רמב”ם מעביר מדי שנה קורסים בנושא זה למדינות רבות מאפריקה ואסיה, אך זהו הקורס הראשון שבו לוקחים חלק משתתפים ממדינות דוברות רוסית. כבר בשבועות הקרובים מיועד להתחיל קורס נוסף, הפעם ל-30 אנשי מערכת בריאות מאפריקה.

במסגרת הקורס האמור סיירו המשתתפים ברמב”ם והאזינו להרצאות מפי מומחי המרכז הרפואי בנושאים שונים, כגון: היבטים הקשורים בטיפול בחולה הכרוני, בעיקר בילדים, טיפול, אבחון, היבטים אתיים ומשפטיים ותמיכה פסיכו-סוציאלית בחולי איידס.

אחד מרגעי השיא של הקורס היה מפגש עם מ’, נשא HIV בשנות ה-30 לחייו, שהגיע לארץ לפני שש שנים במצב קשה, כשהוא מכור לסמים ומעורב בפלילים. בעזרת טיפול רב-מקצועי, הצליח החולה להשתקם וכיום הוא בוגר תואר ראשון בעבודה סוציאלית, מנחה קבוצות של מכורים לשעבר, עוסק בטיפולי גמילה ובחודשים הקרובים עומד להינשא לבחירת ליבו, אותה הכיר בארץ.

מנהלת היחידה למחלות אוטואימיוניות ברמב”ם, ד”ר מרגלית לורבר, המשמשת גם מנהלת אקדמית של תוכנית הקורס ומי שמלווה את הטיפול במ’ עד היום, הפגישה בין משתתפי הקורס למ’ הוותה הצצה למקרה של הצלחה, המוכיח כי יש מקום להשקיע גם בחולים “דחויים”, כמו משתמשי סמים וחסרי בית.

“הוא מייצג את החולים המוכרים להם במדינות השונות ונותן תקווה שאכן אפשר להוציא אדם עם תחלואה מורכבת לחיים חדשים”, אמרה ד”ר לורבר.