צילום: ירון ברנר יו”ר בית יד לבנים בחיפה, יעקב זעירא, נערך בשבוע שעבר לאירוע המרכזי בפעילות השנתית של “יד לבנים” - טקסי יום הזיכרון. בראיון ל”ידיעות חיפה”, ביקש זעירא להתייחס לשני נושאים המעסיקים את משפחות השכול בעיר וכאלו המטרידים את מנוחתו.

בראש ובראשונה עומד נושא האחים השכולים והקמתה של עמותת “לנצח אחי”. נושא נוסף הוא דרישתן של משפחות נפגעי האיבה לקיים טקס משותף ליקיריהן ולחללי מערכות ישראל.

זעירא אומר בכאב כי הקמתה של עמותת "לנצח אחי" (למען האחים והאחיות השכולים), גורמת נזק קשה לבית יד לבנים. כזכור, "לנצח אחי" הוקמה בחיפה לפני שנתיים על ידי אלי דבי, אח שכול בעצמו. דבי יזם וקידם את הקמת העמותה, לאחר שלטענתו לא מצא את מקומו ב"יד לבנים".

לאורך השנתיים האחרונות מנסה דבי להפוך את העמותה העצמאית שהקים לגוף יציג, המוכר על ידי משרד הביטחון, ולאחרונה אף נרשמו הישגים בנושא. עם זאת, ב"יד לבנים" טוענים כי הקמת העמותה מיותרת ומפלגת את משפחת השכול.

"נגרם לנו נזק קשה", אומר זעירא, "האחים השכולים נקרעים ואינם יודעים האם עליהם להישאר ביד לבנים או שמא להיות בעמותה של דבי. ראינו את הפרסומים שעכשיו פתאום יש בית לאחים השכולים, כאילו שלא נעשה דבר עד עתה. אם הדברים נעשים בשקט, אז משמע כי הם אינם נעשים?".

לדברי זעירא, בעשר השנים האחרונות פעל הארגון רבות למען וביחד עם האחים השכולים, וכארגון יציג נלחם למען זכויות, הטבות ועזרה לאחים השכולים. "האחים השכולים נמנים עם משפחת השכול, ויד לבנים מכיל אותם", מסביר זעירא. "פתאום מגיע דבי ואומר כי הוא מקים להם בית, ועכשיו יש להם לאן לפנות? תמיד היה להם לאן לפנות ותמיד יהיה. העמותה של דבי גורמת לבלבול בקרב המשפחות. מתקשרות אליי משפחות ושואלות האם עליהם להיפרד".

בחיפה, על פי נתוני יד לבנים, רשומים כ-600 אחים שאיבדו את יקיריהם במערכות ישראל השונות. בסך הכל בישראל רשומים כ-30 אלף אחים ואחיות שכולים.

"כל השנים עמלנו למען חקיקה בנושא האחים השכולים, ועכשיו יהיו אחים שלא יתפקדו ליד לבנים, לא יהיו רשומים כאחים שכולים ועל כן לא יזכו לזכויות כאלו ואחרות", אומר זעירא. "אנחנו לא רוצים שזה יקרה. אנחנו חוששים שדבי יוביל את הנושא לפילוג, ולא ברור לנו למה. כואב לי על כך שאנחנו צריכים להגיע למצב בו בטקסי יום הזיכרון יש מי שמחלק סטיקרים של עמותה, ונעשים עוד מעשים שהשתיקה יפה להם".

אנחנו לא משפחות נפגעי האיבה
מלבד האחים השכולים, נושא נוסף מאיים, לדברי זעירא, על "יד לבנים" ואחדות משפחת השכול. גם נושא זה שנוי במחלוקת ומעורר לא מעט ויכוחים בקרב המשפחות. מדובר בנפגעי פעולות האיבה. לאורך השנים האחרונות, מדי שנה דורשות משפחות נפגעי האיבה כי טקסי יום הזיכרון ליקיריהם ולחללי מערכות ישראל יתקיימו ביחד או במקביל, ולמעשה שמדינת ישראל תתייחס באופן שווה לנופלים במהלך שירותם הצבאי ולאילו שנהרגו בפיגועי טרור, ואולם זעירא אינו מוכן לקבל את דרישתן.

"אמרתי את זה בעבר, ואני חושב את זה גם היום, כי יש הבדל בין מי שנהרג לאחר שנקרא בצו, ובין מי שהיה ברשות עצמו ונהרג בגלל שהוא יהודי", אומר זעירא. "זו דעתי, וזו עמדת בית יד לבנים ומדינת ישראל". זעירא מדגיש כי הוא אינו מפחית מכבודם של נפגעי פעולות הטרור, אך הוא מבקש כי מי שנהרג במהלך שירותו את מדינת ישראל, יזכה לטקס נפרד.

"לפני כשנה הגענו להסכם עם נציגי המשפחות כי יתקיימו טקסי זיכרון נפרדים", מסביר זעירא. "בשעה 11 בבוקר לחללי מערכות ישראל, ובשעה 13:30 לנפגעי פעולות האיבה. כל הערים בישראל כיבדו את ההסכם הזה, מלבד חיפה. יונה יהב קיבל החלטה לקיים את הטקסים במקביל, באותה שעה. גם השנה, בשעה שנקיים טקס ליקירינו בבית העלמין הצבאי, יתקיים טקס לנפגעי פעולות האיבה בבית הקברות העירוני. לא ברור לי מדוע יהב נוהג כך".

זעירא מוסיף: "אני רוצה לחזק את כל משפחות השכול בחיפה, ולזכרם של 1,500 נופלים במערכות ישראל תושבי חיפה, להניח את הוויכוחים ולהרכין ראש ביום הזיכרון. למשפחות הנופלים יש תמיד לאן לפנות, ובית יד לבנים פתוח עבורם בכל עת".

אלי דבי: "יד לבנים" לא יכול להכיל את כאבנו
בתגובה לדבריו של זעירא, אמר דבי כי הוא מכבד מאוד את זעירא, אך אב שכול לעולם לא יוכל להבין אח שכול. "כשהקמתי את 'לנצח אחי', יצאתי לחירות", אומר דבי. "יד לבנים לא יכול להכיל את האחים השכולים ולא יכולה להיות מסגרת משותפת להורים ולאחים. אין לי כל רצון לפלג או לפגוע. אני לא יכולתי להיות במסגרת אחת עם אמא שלי. אני כאח שכול לא יכול להביע את הכאב שלי כל עוד אמא שלי בחדר. אני הייתי חייב להיות החזק ולאפשר לאמא לדבר ולהתפרק. היום אני במקום אחר.

"ביד לבנים הרימו גבה כאשר אח שכול ביקש לדבר, שוב רק בגלל שלא הבינו או