צילום: צבי רוגר עשרות אלפי תושבים יחגגו ביום שני את יום העצמאות ה-62 למדינת ישראל. מופע זיקוקים מרהיב יבשר את פתיחת החג ולאחריו יחלו המונים לחגוג סמוך לבמות השמחה. האירוע המרכזי יחל בשעה 21:00 בערב והוא יכלול מופע זיקוקים אשר ישוגר מארבעה מוקדים בו זמנית: מגן הזיכרון שבשכונת הדר, מחוף הים מול מסעדת מקסים, ממגרש הספורטק שבנווה-שאנן ומגג תיאטרון הצפון בקריית חיים.

השנה יופיעו בבמות השמחה להקות ואמנים מקומיים, ובהמשך אמנים ידועים ולהקות מחול וזמר עירוניות. על הבמות שיאובטחו על ידי משטרת ישראל, יופיעו בין היתר: פבלו רוזנברג, אפי נצר, רותי נבון, דון לני גבאי, אמיר פיי גוטמן, צמד רעים, ולהקות זמר ומחול עירוניות.

במות השמחה ימוקמו בגן האם שבמרכז הכרמל ושם יחלו לחגוג ב-20:30, בבמת השמחה בספורטק בנווה שאנן תחל החגיגה מהשעה 20:00 ואילו בבימת גן אופירה נבון שבקריית שפרינצק תחל החגיגה ב-20:30. במות נוספות ימוקמו בתיאטרון הצפון בקריית חיים, שם יחלו לחגוג ב-20:30, במרכז הקהילתי בקריית שמואל, שם החגיגות יתחילו ב-21:00 ובמרכז תרבות דתי לנוער נווה שאנן, שם יחלו החגיגות ב-19:00.

ביום שלישי תתקיים תפילת "הלל למדינת ישראל" לכבוד יום העצמאות ה-62 למדינה. התפילה תתקיים בבוקר יום העצמאות בשעה 8:00 בבית הכנסת המרכזי ברחוב הרצל בהשתתפות הרבנים הראשיים לחיפה, שר המדע, פרופ' דניאל הרשקוביץ, וראש העיר, יונה יהב. בשכונות העיר יתקיימו קבלות פנים, משחקים, הפעלות, שעשועים, מוזיקה וריקודים החל מהשעה 10:00 בבוקר ועד 16:00 אחר הצהריים. הפעילות תתקיים בגן אלי כהן - בקריית שפרינצק, בגן גסטון דפר - בכרמל הצרפתי ובפארק הציבורי ברמת אלון.

במהלך יום העצמאות כל המוזיאונים העירוניים לרבות מוזיאון הלאומי למדע וחלל - המדעטק, יהיו פתוחים לקהל ללא תשלום. זאת ועוד, לרגל יום העצמאות חיל הים וחיל האוויר יקיימו "בסיס פתוח" בנמל חיפה בו יוכלו המבקרים לראות מקרוב את ספינות הטילים וכלי שייט אחרים של החייל. כן תתקיים תצוגת ציוד ייחודי של יחידות חיל הים.

בבסיס חיל האוויר "בית הספר הטכני" יוכלו המבקרים לראות מקרוב את מטוסי הקרב והמסוקים. במהלך היום יקיים חיל הים משט הצדעה לאורך חופי המדינה שיתחיל מצפון לדרום. המשט צפוי לעבור מול חופי חיפה בשעות הצהריים המוקדמות. חיל האוויר יקיים מטס הצדעה שיחצה את המדינה מצפון לדרום.

אירועי החג יינעלו בקונצרט חגיגי "מסביב לעולם ב-80 דקות" בביצוע התזמורת הסימפונית חיפה, אשר יתקיים באודיטוריום חיפה בניצוחו של המאסטרו נעם שריף ובהשתתפות הזוכות בפרס תחרות נגן צעיר של פסטיבל "יוצרים יוצאים 6".

בשירותי הכיבוי וההצלה יהיו בכוננות מוגברת בשל הדלקתן הצפויה של מאות מדורות, כחלק ממסורת חגיגות העצמאות. בשירותי הכבאות מתריעים כי עלולות להיגרם שריפות ומציעים "לקבוע את מיקום המדורה בשטח נקי מקוצים ומעשבים, במרחק ביטחון סביר ממבנים וממתקנים, לגדר באבנים מסביב למדורה כדי למנוע מילדים להתקרב אל האש יתר על המידה, להרחיק כל חומר דליק מהמדורה ולא להחזיק בקרבת האש ג'ריקנים של דלק או מיכלי גז, לנעול נעליים שלמות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה להגנה על הגוף מפני גיצים וגחלים".

יש לציין כי הבערת מדורות בחורשות וביערות מותרת רק במקומות מסומנים המיועדים למטרה זו ויש להחזיק בקרבת המדורה שני דליי מים מלאים למקרה של התפשטות שריפה. בשירותי הכבאות אומרים כי “במקרה של פגיעה, אם האש אחזה בבגדים, יש לעצור ולא לרוץ, לשכב על הקרקע ולהתגלגל מספר פעמים. ניתן להשתמש בשמיכה או במגבת גדולה כדי לעטוף את הנפגע. במקרה של כוויה בגוף יש לקרר מיד במים (מי ברז) ולהעביר את הנפגע לטיפול רפואי. חשוב מאוד שבסיום הקומזיץ יוודאו החוגגים כיבוי מוחלט של המדורה באמצעות שפיכת חול או מים”.

גם במשטרה נערכים בכוחות מוגברים כדי לאבטח את אירועי יום העצמאות ה-62 למדינה. אלפי שוטרים, מתנדבים וכוחות מג”ב יאבטחו את כל המקומות בהם יתקיימו חגיגות יום העצמאות. שוטרי המחוז הצפוני יעבדו במתכונת ללא חופשות ופגרות והדגש יינתן בנקודות בהן יהיה ריכוז גבוה של אוכלוסייה ומבקרים. כמן כן יינתן דגש על הזרמת התנועה ואבטחת החוגגים.