צילום: מישל דוט קום יוסף מטאנס, אביו של סגן ראש העיר לשעבר, ד"ר אליאס מטאנס, נבחר להדליק משואה ביום העצמאות ה-62 למדינת ישראל.

בחירתו זו של יוסף מטאנס קוממה רבים מתושבי העיר הערבים. לטענתם, על מטאנס היה לדחות את המחווה שהעניקה לו המדינה, בעיקר בשל היותו ממגורשי הכפר בירעם, יישוב נוצרי שתושביו הוגלו ב-48 ' מטעמים ביטחוניים ולא הורשו לשוב אליו בתום הקרבות, על אף החלטת בג"ץ בסוגייה.

לדעת מנהל ארגון מוסאווה, ג'עפר פרח, מטאנס היה צריך להתנגד לבחירתו מאחר שיום העצמאות הוא חגיגה ליהודים ולא לערבים. "יום העצמאות של מדינת ישראל איננה החגיגה שלו כערבי, ועד שלא תהיה השלמה היסטורית בה הערבים יממשו את זכותם, יום העצמאות לא יכול להיות חגיגה לערבים", אמר פרח. לדבריו, ראוי שהיהודים והערבים יפעלו לבניית חזון משותף, סמלים וחגיגות שיאפשרו להם חיים משותפים.

חבר הארגון המארגן תחת קורת גג אחת את כל מוגלי הכפר, עפיף אבראהים, פירסם גילוי דעת, שבו ציין כי חורה להם שיוסף מטאנס נקלע לסיטואציה זו. אבראהים: "מטאנס אמור היה לדחות את ההצעה ואת הבחירה, שאינה מוסיפה לו ערך או כבוד. המאבק שלנו למימוש זכותנו לשוב לבירעם טרם הסתיים. המדינה התעלמה מזכותנו כאזרחי מדינת ישראל ורמסה את הזכות הזאת, מצב המהווה סיבה די טובה לסרב להצעות כאלה".

אבראהים טוען כי מאחר שמטאנס כבר הסכים למחווה, הוא יכול לנצל את מעמדו כמדליק משואה כדי לקרוא למדינת ישראל לממש את זכותם של מוגלי בירעם.

בתוך כך, ח"כ לשעבר עיק סאם מח'ול, מראשי חד"ש, אמר כי לפני שהמדינה מעניקה מחווה כזו לערבי תושב בירעם, עדיף שתציית לפסיקות בג"ץ ותאפשר את זכות השיבה של ערביי בירעם לכפר. מח'ול: "זה אינו חג עצמאות לישראל, וישראל איננה עצמאית כפי שהיא מתיימרת להצטייר. ישראל היא גרורה של קנוניה בינלאומית, שבראשה ארה"ב, נגד עמי האזור, ואולי היא הגוף המבצע של מדיניות אמריקאית באזור, לכן זה משונה שמדברים כאן על עצמאות".

כזכור, מטאנס נבחר לאחד מ-14 מדליקי המשואות ביום העצמאות. מטאנס, בן 82, עבד בבתי הזיקוק במשך כ-50 שנה ונבחר על רקע היותו מגשר ופועל למען הדו-קיום בין יהודים לערבים. בני משפחתו של מטאנס רואים במחווה זו מעשה של כבוד, מעין גמול לפועלו. "אנחנו נרגשים לקראת האירוע ומודים על הכבוד שהוענק לנו", אמרה אשתו, נזירה מטאנס.