צילום: איציק אדרי יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, התארחה לאחרונה בעיר כאורחת כבוד לרגל טקס הסרת הלוט, שערכה עמותת "יד עזר לחבר" לבית אבות מיוחד לניצולי שואה, אשר נקרא על שמם של הורי לבני, איתן ושרה ז"ל. בטקס השתתפו, בין היתר, גם שגריר גרמניה בישראל, הראלד קינדרמן, ראש העיר, יונה יהב, והרב הראשי לישראל, יונה מצגר.

במהלך האירוע סיירה לבני בפעם הראשונה בבית בו התגוררה אימה, לוחמת האצ"ל, שרה לבני ז"ל, בית שהוסב למקום מוגן לניצולי שואה שידם אינה משגת, ולמרכז סעד לטיפול בהם. בסיור בבית, ראתה לבני לראשונה את גרם המדרגות באמצעותו נמלטה אמה מידיהם של שוטרי המנדט הבריטי שבאו לעוצרה.

לבני נשאה דברים בפני הקהל ואמרה בהתרגשות: "בערב יום השואה נוטים להזכיר את הגבורה ואת ההתקוממויות. הגבורה בעיניי היא קודם כל בדמותם של ניצולי השואה. אתם, ששרדתם את התופת, נאחזתם בחיים והגעתם ארצה להתחיל חיים חדשים, למרות כל הזיכרונות הקשים. אזרחי המדינה הזו כולם, ואין כאן עניין פוליטי, אסירי תודה לכם ושותפים, ולו במעט, בכאבכם, ומחובתנו לאפשר לכם לחיות כאן בכבוד.

"חשוב שניצולי השואה יידעו שהמספר שחקוק להם על היד, הוא מספר שחקוק בנפשו של כל יהודי וכל אזרח ישראלי. אין אזרח ישראלי שלא עובר את חווית השואה, אין הורה בישראל שלא שואל עצמו מה הוא היה עושה נוכח הבחירות הבלתי ניתנות לתפיסה שלכם - בחירה בין קרובי משפחה, החלטות אותן אתם חיים עד היום".

לבני הוסיפה ואמרה: "המחויבות כלפי החלשים בחברה, היא קודם כל של המדינה. אם מדובר על ילדים בסיכון, אמהות חד-הוריות או ניצולי שואה, כלפיהם המחויבות גדולה במיוחד. לוואקום שנוצר במהלך השנים, נכנסו עמותות ואנשים מדהימים שאינם חושבים רק על עצמם, אלא גם על אחרים, ועושים זאת מתוך אהבה ואכפתיות לזולת, אך מי שצריך להבטיח חיים בכבוד במדינת ישראל לניצולי השואה זו קודם כל מדינת ישראל".

בהתייחסה להחלטה להנציח את הוריה בדרך זו של קריאת ההוסטל על שמם, אמרה לבני: "האירוע היום מאוד מרגש אותי. אני לא חושבת שאמא חלמה שתונצח, אך אם הייתה צריכה לבחור כיצד תונצח, זו היא הדרך המושלמת. הפעילות המדהימה כאן למען ניצולי השואה היא בבחינת ההנצחה המרגשת ביותר לאמי. אני אסירת תודה על האירוע הזה היום".

מנכ"ל עמותת יד עזר לחבר, שמעון סבג: "מדובר באירוע היסטורי בעל משמעות עצומה. ההוסטל הזה הוא הראשון מסוגו, שכל דייריו הם ניצולי שואה אומללים שבערוב ימיהם מוצאים עצמם בחוסר כול. אני חושב, שניצולי השואה זו האוכלוסייה שהכי חשוב לדאוג לה במדינה, ויש חשיבות עליונה לאפשר לאנשים אלו לחיות את מעט השנים שעוד נותרו להם בכבוד וברווחה מקסימלית. אני מקווה בעתיד להגדיל את היקף הסיוע שלנו לניצולי שואה, ולהוסיף עוד ועוד מקומות לקלוט ניצולי שואה חסרי כל".