צילום: גיל נחושתן ח"כ דב חנין מתכוון לפעול בעניין החומרים המסוכנים במפרץ. לדברי ח"כ חנין, יש צורך אמיתי לוודא כי הרשויות, המפעלים וכל הנוגעים בדבר יטפלו בנושא החומרים המסוכנים בצורה יסודית.

כזכור, ב"ידיעות חיפה" וב-mynet פורסמה כתבה בה הושמעו טענות קשות מצד חבר מועצת העיר, ירון חנן, בנוגע לחומרים המסוכנים באזור חיפה והצפון. לטענת חבר המועצה חנן, למרות ניסיון העבר ומלחמת לבנון השנייה, לא נלמדו הלקחים וקיימת סכנה כי אותם ליקויים שנמצאו בעבר, יחזרו על עצמם גם היום.

בעקבות הכתבה, אומר השבוע ל"ידיעות חיפה", חבר הכנסת חנין, כי בכוונתו לטפל בנושא באופן דחוף. "נושא החומרים המסוכנים עלה לסדר היום הציבורי במלחמת לבנון השנייה, והיום אנו יודעים שהטיפול בו לא משביע רצון, בלשון המעטה", אומר ח"כ חנין.

"ראשית, למדנו כי לא היו התרעות לפני ההתלקחות המלחמתית, כשהציבור מחד, והגורמים האחראים לחומרים מסוכנים מאידך, לא היו ערוכים כראוי למלחמה. שנית, למדנו כי אי אפשר היה למגן את מיכלי החומרים המסוכנים בצורה טובה, וזאת מכיוון שיש בעיה למגן צנרות ותשתיות אחרות בהם מובלים החומרים המסוכנים.

"שלישית, כאשר פרצה המלחמה, והתקבלה החלטה עקרונית לפנות את החומרים המסוכנים, נאמר לנו כי פינוי החומרים הינו הליך מסוכן. וכך נתפסנו כשנפלו הטילים על חיפה עם כמויות גדולות של חומרים מסוכנים, לא מוגנים, ושלא ניתן להעבירם בצורה בטוחה".

ח"כ חנין, העומד בראש ועדת הכנסת המשותפת לבריאות וסביבה, מתכוון להגיע, יחד עם חברי הוועדה, לסיור באזור חיפה והמפרץ, וזאת מתוך כוונה לבחון את היערכות המפעלים למצב חירום נוסף, כגון התלקחות נוספת בגבול הצפון. "מבקר המדינה בחן את הנושא ומצא בעבר לא מעט ליקויים בטיפול בחומרים המסוכנים", מזכיר ח"כ חנין.

לדבריו, "המטרה שלנו היא שלא יחזרו אותם ליקויים, ולהסדיר אחת ולתמיד את הטיפול בחומרים הללו. פגיעה במיכל כזה או אחר, והפצתם של חומרים מסוימים לאוויר, יכולים לגרום לפגיעתם של תושבים רבים באזור. ומתוך הבנה של הסכנה הכרוכה בנושא, מוטלת עלינו החובה לפעול במהירות וביעילות".

ח"כ חנין התייחס לטענות חבר המועצה, ירון חנן, וציין כי יש ליידע את הציבור בתמונת המצב המלאה ולא להסתיר ממנו פרטים. "המדינה פועלת להרדים את הציבור ולא חושפת את הסכנה האמיתית הטמונה בחומרים המסוכנים", אומר ירון חנן. "במקום לחשוף את העובדה כי דרכי ההתמודדות כיום עם אירוע חירום הכולל דליפה של חומרים מסוכנים עלול להסתיים בפגיעה של אלפי תושבים, יש מי שפועל להסתיר ולהרגיע את הציבור. לשמחתי, ח"כ חנין והוועדה שברשותו, הרימו את הכפפה ומתכוונים לדון בנושא החשוב הזה".