צילום: צפריר אביוב לא ברור מה עמד לנגד עיניהם של פרנסי העיר כאשר תיכננו את חגיגות העצמאות בחיפה. כך לפחות עולה משיחות עם בני נוער וצעירים תושבי העיר, אשר בחרו לחגוג את החג מחוץ לשכונות ולנסוע לנשר, לקריות או לערים אחרות במרכז הארץ.

נראה כי החיסכון בתקציב הוא שמנע מהעירייה להביא לחיפה אמנים מהשורה הראשונה, כפי שעשו ערים שכנות, אולם השערה זו לא עולה בקנה אחד עם הנתון, לפיו העירייה הקדישה לחגיגות יום העצמאות 1,400,000 ש"ח, או כך לפחות הצהירה. סכום זה, כפי הנראה, הושקע במופע זיקוקין מרהיב ולאו דווקא באמנים.

זו השנה השביעית ברציפות שבה מחזירה העירייה את במות השמחה לשכונות העיר - גן האם שבמרכז הכרמל, ספורטק בנווה שאנן, גן אופירה נבון שבקריית שפריצק, גן תיאטרון הצפון בקריית חיים והמרכז הקהילתי בקריית שמואל, במטרה לשתף את מרבית התושבים בחגיגות העצמאות.

אולם בניגוד לקריות הסמוכות ולערים נשר וטירת כרמל, שם הופיעו הזמרים משה פרץ, אייל גולן, עידן רייכל, קובי פרץ והרשימה עוד ארוכה, נאלצו תושבי חיפה, ובעיקר המבוגרים שבהם, להסתפק בזמרי עבר כמו רותי נבון, צמד רעים ובשירה בציבור עם אפי נצר.

עוד לפני תום יום הזיכרון והרבה לפני כניסת יום העצמאות, תפסו רבבות מתושבי העיר מקום מכובד על מדשאות גן האם, מול קונכיית הבמה הגדולה, עליה הופיעו במשך שנים רבות אמנים מפורסמים וטובים. "הגעתי מוקדם כדי לתפוס מקום קרוב לבמה", סיפר אורי, תושב העיר בן 61 . "נחמד שיש מופע ועוד בחינם", הוסיף בחיוך.

כך אט אט, עם רדת החשיכה, התמלא הדשא במשפחות שהמתינו לגולת הכותרת של הערב - הזיקוקים. אכן, ראוי לציין כי מופע הזיקוקים היה מרהיב ביופיו, אך עם תחילת המופעים, שכללו אמנים אשר בני נוער, ובעיקר ילדים ופעוטות, לא זיהו ולא מצאו בהם עניין, החלו מרבית המשפחות להתפזר. בחיפה החליטו מראש, כך נראה, לוותר על הצעירים ולא נתנו להם סיבה אחת להישאר ולחגוג כאן, צעד שאילץ אותם לנדוד לערים הסמוכות.

קשה שלא להיזכר בחגיגות העצמאות בחיפה רק לפני שנתיים, יום העצמאות ה-60 למדינת ישראל. אל חיפה הגיעו אז הלהקות המובילות והמועדפות על בני הנוער והסטודנטים. אלה הופיעו במופע ענק בספורטק שבנווה שאנן וסחפו איתם אלפי צעירים. יש הנועצים זאת בעובדה שמדובר היה בחגיגות ה-60, אולם לא מעט טוענים כי העובדה שהייתה זו שנת בחירות לרשויות תרמה להשקעה.

מהעירייה נמסר בתגובה כי הם מרוצים מהאירועים שתוכננו לחג ושנתנו, לדבריהם, מענה לכלל אוכלוסיית העיר.