צילום: צביקה טישלר "קלות בלתי נסבלת" - כך אולי ניתן להגדיר את העובדה שמאות תלמידים יכולים לגשת ולשאוף גז מזגנים במוסדות החינוך המפוזרים ברחבי העיר.

בדיקת "ידיעות חיפה" חושפת כי הגישה למזגנים היא קלה ופשוטה, לפחות בחלק גדול ממוסדות החינוך. וכך בני נוער מטפסים או ניגשים למזגנים הנמצאים בשטח בתי הספר, שוברים את הצינור ומריחים את הגז, בלי להבין את משמעותו של צעד זה, שעלול להסתיים במוות.

בעירייה אומנם טוענים כי השקיעו במהלך השנים האחרונות מאמצים ומשאבים למניעת התופעה המסוכנת של שימוש בחומרים נדיפים, ובכללם גז מזגנים, אולם בפועל אמירה זו רחוקה מלהיות גורפת, ובדיקת "ידיעות חיפה" מעלה כי ברוב בתי הספר הנגישות לגז מזגנים היא קלה ופשוטה.

הבדיקה מעלה שבבית ספר תל-חי, שבשכונת בנווה שאנן, יש נגישות קלה ופשוטה עד מאוד לארבעה מזגנים, הממוקמים בחצר הפנימית, כאשר כל מה שצריך כדי להגיע אליהם זו קפיצה קטנה מעל גדר הנמוכה ממטר אחד, ומשם סלולה הדרך לשבירת צינור הגז המחבר את המנוע למזגן ולהתחלת השאיפה המסוכנת.

מסיור שערכו כתבי העיתון עולה כי גם בבית הספר רמב"ם, שברחוב הגליל ובאולפנה הצמוד לו הנגישות פשוטה עד מאוד, ופח האשפה הנמצא במקום משמש סולם למי שרוצה להגיע לגז המזגנים. כך בגן הילדים הסמוך למתנ"ס נווה יוסף מוצבים על הגג שני מזגנים שהגישה אליהם פשוטה, והארון המותקן בחוץ משמש כסולם. גם בבית הספר דוד ילין, שבמרכז הכרמל, הגישה למזגנים על הגג היא קלה מאוד.

רק לאחרונה דיווחנו כי ילדים שהגיעו לאחר שעות הלימודים לבית הספר ונהגו באלימות כלפי תלמידים ששיחקו באותה שעה כדורגל ברחבת בית הספר, טיפסו בקלות לגג וניפצו את הפרוז'קטור, ועל הגג הזה מוצבים המזגנים. למעשה, כמעט בכל בית ספר בעיר ישנה גישה כזו או אחרת לגז המזגנים.

יודגש כי בבתי ספר רבים אומנם נעשה ניסיון להציב את המזגנים על הגגות בניסיון להרחיקם מבני הנוער, אך זה לא מה שיניא אותם להפסיק. לבני הנוער שיטות רבות לטיפוס, ודווקא מיקומם של המזגנים על הגגות מעלה את הסכנה לנפילה כתוצאה מאיבוד שליטה של בני נוער הצורכים את הגז.

העירייה: מדובר בתופעה חריגה
דוברת מחוז חיפה במשרד החינוך, נורית כהנא, אמרה בתגובה כי על אף שנושא התקנת המזגנים ומיקומם נמצא באחריות העירייה, במחוז מבקשים לציין כי לצערם תלמידים עולים מדי פעם לגגות בתי הספר ומגיעים למזגנים המותקנים עליהם.

כהנא: "עם זאת, מאז המקרה הטרגי שקרה בקריית-ביאליק לפני כמה שנים, אשר גבה את חייו של תלמיד, משרד החינוך מפעיל תוכניות חינוכיות וייעוציות רבות בכל בתי הספר ובכל שלבי הגיל, כמו גם בנושא סמים ואלכוהול, על מנת להביא לידיעת התלמידים והוריהם את הסכנות הטמונות גם בשימוש בגז המזגנים.

"בכל מקרה שמגיע אלינו מידע על מקרים חדשים דומים, מורה מנהל המחוז למנהלי בתי הספר להפסיק את ההוראה הרגילה ולהפוך את האירוע לגורם מזמן שבו המורים והיועצים לוקחים חלק פעיל בהסברה ובתיאור הסכנות הנובעות משאיפת גז מן המזגנים".

סגן דובר העירייה, עו"ד רוני גרוסמן, מסר בתגובה כי מערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית, מרכזי נוער, מתנ"סים, תנועות נוער, מקיימת שורה ארוכה של פעילויות לה שותפים הרשות למלחמה בסמים, הנהלות בתי הספר, התלמידים וההורים למניעת שימוש בסמים, אלכוהול וחומרים נדיפים.

עו"ד גרוסמן: "על גגות מוסדות חינוך בעיר מותקנים מעקי בטיחות שנועדו למנוע מילדים לטפס על גגות המבנים. הודות לכל אלה בחמש השנים האחרונות נבלמה כמות השימוש של בני נוער בחיפה בשימוש בחומרים נדיפים בכלל ותופעת שאיפת גז המזגנים בחיפה הפכה לחריגה".