צילום: מי-טל בן סימון בתי הספר העירוניים במרכז הכרמל החלו לאחרונה לסגור את שעריהם בשבועות האחרונים לאחר שעות הלימודים ובסופי שבוע. בעקבות כך, אין כיום אף בית ספר פתוח לטובת התושבים המשתמשים דרך קבע במתקנים המוצבים בחצרותיהם.

שלושה בתי ספר עירוניים משרתים את תושבי מרכז הכרמל: עירוני ה', חוגים ודוד ילין. בחודשים האחרונים, סבלו בתי הספר דוד ילין וחוגים מאירועי ונדליזם רבים כפי שדיווח "ידיעות חיפה", וכתוצאה מכך החליטו לסגור את שעריהם בפני ילדים, בני נוער ומבוגרים שבמשך שנים רבות נהגו להגיע לאחר שעות הלימודים ובסופי שבוע ולהשתמש במתקנים שבחצרותיהם כמו: מגרשי כדורגל, כדורסל ועוד.

תושבים שהגיעו בשבועות האחרונים לבתי ספר אלו ונתקלו בשערים נעולים במנעול או באזיקונים, מאוכזבים מהחלטה גורפת זו ומלינים כי לא התקבלה במחשבה תחילה אלא כשליפה מהשרוול לשם התמודדות עם הוונדליזם ממנו הם סובלים. חלק ניסו להסתנן לשטח בתי הספר, תוך סיכון ליפול או להיתפש.

"לא ייתכן שלא ישאירו לנו בית ספר אחד בסביבה שאליו אפשר להגיע עם הילדים אחר הצהריים או בסופי שבוע ולשחק כדורסל או כדורגל", אומרים תושבים. "כהורים שיש להם ילדים בשלושת בתי הספר, אנו מבינים את ההחלטה, אך הם פשוט שלפו פתרון מהשרוול במקום לטפל באופן יסודי במצב.

"לדוגמה, בית ספר חוגים מרושת כולו במצלמות אבטחה והם יכלו לבדוק מי אחראי על הוונדליזם ולשתף את המשטרה, ולא לנקוט בפעולה הקלה ביותר והיא להעניש את התושבים על ידי סגירת השערים. בית ספר עירוני ה' כבר שנים סוגר את שערי בית הספר ולא איכפת לו מהשכנים הסובבים אותו, ומדוד ילין אני לא מצפה שירשתו עכשיו את בית הספר במצלמות, אבל לפחות שהעירייה או משרד החינוך ישאירו בית ספר אחד פתוח או שיעשו סבב וכל שבוע בית ספר אחד יהיה פתוח לטובת התושבים".

מרכזת תחום קהילה וסביבה "באדם טבע ודין", עו"ד קרן הלפרן-מוסרי, אומרת כי ככל הידוע לה אין הנחייה חוקית שמתייחסת לפתיחת מוסדות ציבור בשעות אחר הצהריים והנושא קבוע במדיניות של כל רשות מקומית. "אך חשוב שהעירייה תאפשר לציבור ליהנות מחצרות בתי הספר בשעות בהן אין פעילות תלמידים במקום וזאת במקביל לפיתוח וטיפוח שטחים ציבוריים פתוחים המיועדים לרווחת הציבור הרחב", הדגישה הלפרן-מוסרי.

מהקב"ט המחוזי של משרד החינוך נמסר כי "מדיניות משרד החינוך במחוז חיפה הינה להשאיר שערים פתוחים, אולם רשאי מנהל בית הספר, על פי שיקול דעתו, להחליט על סגירת השערים לאחר שעות העבודה. בעקבות מקרי ונדליזם רבים שאירעו בבית הספר דוד ילין הורתה המנהלת לנעול, לפי שעה, את שער ביה"ס על מנת למנוע מעשים מעין אלה בעתיד".

סגן דובר העירייה, עו"ד רוני גרוסמן, מסר כי "בעקבות מספר רב של מקרי ונדליזם שאירעו בשעות אחה"צ בחצרות בתי הספר, במסגרתם נגרם נזק בלתי הפיך לציוד, נגנב ציוד יקר ערך, שכלל בין היתר מזגנים ומחשבים וטיפוס מסוכן של ילדים על גגות המבנים, הוחלט לסגור בשלב זה את הכניסה אחה"צ למספר בתי ספר בעיר".