צילום: גיל יוחנן ח"כ אורי אורבך ערך לאחרונה סיור מקיף בעיר, שמטרתו היכרות עם ארגוני הציונות הדתית ועם ארגונים הפועלים בתחום החברתי. הסיור אורגן על ידי שי בלומנטל, חבר מועצת העיר מטעם המפד"ל, וכלל מספר תחנות.

הביקור נפתח בלשכתו של ראש העיר, יונה יהב. יהב אמר כי הוא פועל רבות לחיזוק הקשר עם הציבור הציוני-דתי כדי שציבור זה יקבע את מגוריו בחיפה. "זה ציבור חשוב מאוד ואני רוצה שהציונות הדתית תחזור לחיפה כפי שהיה בעבר", ציין יהב.

יהב כינה את עצמו בפגישה בתואר "ראש המפד"ל בעיריית חיפה", ובכך הביע את דאגתו לציונות הדתית בעירו.

יצוין כי חיפה איבדה בעשורים האחרונים רבים מתושביה, ובעיקר אלו הדתיים, לטובת יישובים קהילתיים דתיים ולטובת ריכוזי דתיים באזור המרכז. בשכונת הדר, למשל, נכנסו במקומם תושבים ערבים ופועלים זרים. ח"כ אורבך ויהב סיכמו על פתיחת ערוץ הידברות כדי שחיפה תחזק את מעמדה על מפת הציונות הדתית.

בסיום הסיור פגש ח"כ אורבך קבוצת נציגים צעירים מארגונים ציוניים-דתיים בעיר, ובהם את אנשי גרעין "שעלי תורה" המתגוררים בשכונת הדר. הנציגים סיפרו כי הם משוועים לתוספת של כוח אדם ציוני-דתי צעיר בשכונתם בפרט ובעיר בכלל.

ח"כ אורבך ציין כי לדעתו, "חזרתם של זוגות צעירים לערים הגדולות היא האתגר הגדול של השנים הקרובות של הציונות הדתית. העובדה שהערים ננטשו על ידי בני הציונות הדתית, גרמה לקריסתם של מוסדות החינוך הממ"ד במקומות רבים והביאה לתגובת שרשרת, שסופה הוא גם הכישלון הפוליטי של הציונות הדתית. אם אנחנו לא נמצאים בערים, אנחנו לא באים במגע עם ציבור מסורתי וחילוני גדול, אנחנו מסתגרים בתוך עצמנו, והסוף הוא ניתוק מהציבור הכללי".

בתוך כך, הוחלט כי ח"כ אורבך יקיים בקרוב סיור נוסף בחיפה, לשם קיום שיחות ארוכות יותר עם מקצת האישים בהם פגש, ולגיבוש דרכי פעולה לחיזוק הציונות הדתית בחיפה.