צילום: גיל נחושתן בחיפה אירעו בשלוש השנים האחרונות 207 תאונות "חזית-אחור", מהן אחת קטלנית ו-14 קשות – כך מדווחת עמותת אור ירוק, בהסתמך על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

מנכ"ל אור ירוק, שמואל אבואב: "תאונת 'חזית-אחור' היא סוג נפוץ של תאונה, הנגרמת כאשר רכב מתנגש בחלק האחורי של רכב אחר, כששני כלי הרכב נמצאים באותו נתיב ונוסעים לאותו כיוון".

לדבריו, "רוב התאונות אלו מתרחשות כיוון שהנהגים נוסעים קרוב מדי לרכב שלפניהם ומתקיים שילוב של האטה של הרכב הראשון ו/או חוסר קשב של הרכב העוקב".

עוד עולה מהנתונים כי בין השנים 2007-2009 אירעו 19 תאונות "חזית-אחור" בנשר, וארבע תאונות מסוג זה בעיר כרמל. אף אחת מהתאונות הללו לא הייתה קטלנית.

משקלול הנתונים הכלל-ארציים עולה כי בשלוש השנים האחרונות אירעו כ-5,700 תאונות "חזית-אחור" אירעו בישראל בשלוש השנים האחרונות, וכי מחצית מהן אירעו ב-74 ערי ישראל שנבדקו. בתל אביב-יפו התרחשו 700 תאונות כאלה.

אבואב מציין כי "הדפוס ההתנהגותי של נהגים הנוסעים קרוב מדי ידוע כאי-שמירת מרחק. זוהי נהיגה אגרסיבית. חקר התופעה של אי-שמירת מרחק קשור גם ללימוד ההתנהגות האנושית וגם למאפיינים שונים של כלי הרכב".