צילום: דורון סולומון גזבר העירייה, ג’אקי ואקים, ורכז מודיעין במשטרה, ששמו נאסר לפרסום, עוכבו השבוע לחקירה ביחידת לחקירת שוטרים בחשד לעבירות מרמה לכאורה והפרת אמונים. השניים הובאו לחקירה במשרדי מח”ש, נחקרו במשך כשעתיים, ושוחררו בתנאים מגבילים. על השניים נאסר לדבר עם המעורבים בפרשה, ועל רכז המודיעין נאסר להיכנס למתקני המשטרה במהלך הימים הקרובים.

בתחילת השבוע הגיעו לבניין העירייה ברחוב חסן שוקרי בהדר, במפתיע וללא התרעה מוקדמת, מספר חוקרים מהיחידה לחקירת שוטרים, וביקשו מגזבר העירייה להגיע לחקירה. כך, לאחר אינספור שמועות על חקירות המתנהלות לכאורה בעירייה, הפכה התנהלות חקירת סמויה במח"ש, לחקירה גלויה.

חקירתם של גזבר העירייה ורכז המודיעין התנהלה במשרדי מח"ש. במשטרה הסבירו כי למרות שמעורב בפרשה אזרח, עניין מעורבותו של רכז המודיעין היא הרלוונטית, וגם אם תהיה התפתחות בפרשה, החקירה תישאר במסגרת מחלקת חקירות שוטרים.

לדברי המשטרה, הפרשה מתמקדת בחשדות לכאורה לעבירות מרמה והפרת אמונים. במח"ש חוקרים את טיב היחסים בין רכז המודיעין וגזבר העירייה. היחסים בין השניים נחקרים בשני מישורים: האחד, רכז המודיעין נכנס למאגרי המידע של המשטרה, וחיפש מידע לגבי ג'אקי ואקים. החיפוש לטענת אותם גורמים איפשר לו לדעת האם שוטרים ויחידות אחרות חוקרים או אוספים מידע על גזבר העירייה. במישור השני, קרובת משפחתו של רכז המודיעין, הינה עובדת עיריית חיפה.

במח”ש אמרו השבוע ל”ידיעות חיפה”, כי השניים עוכבו לחקירה וזאת כדי להבין טוב יותר את טיב היחסים ביניהם. בכיר במשטרה הסביר כי על פי החשד, השוטר הנדון נכנס למאגר הנתונים וחיפש מידע על ואקים. גורמים במשטרה ציינו כי החקירה של ואקים ורכז המודיעין נובעת ממידע שנאסף בתקופה האחרונה באופן סמוי, וישנם לדבריהם מידעים אינסופיים הזורמים כל הזמן לגבי בכירים כאלה ואחרים.

הגזבר: אין בפרשה דבר
ואקים חזר לעירייה לאחר חקירה שנמשכה כשעתיים במשרדי מח"ש. ל"דיעות חיפה" אמר ואקים עם חזרתו, כי אין בפרשה ממש, ומבחינתו כל ההתעסקות בה כבר הסתיימה.

"הכל שטויות", אמר ואקים. "בינתיים עושים לי נזק תדמיתי. יש מי שמחפש אותי ומנסה לעשות הכל כדי להפיל אותי. מי שמכיר אותי יודע שאני לא אסכן את השם השלי או מקום העבודה שלי עבור שום דבר. הפרשה הזו תיגמר אם כבר לא נגמרה".

ואקים נחשב בעיני רבים כאיש החזק בעירייה. מלבד העובדה כי הוא מנהל את האגף החשוב ביותר בעירייה, אגף הגזברות, האגף האחראי לתקצוב של כל פעולה ומשרה בעירייה, הוא אחד הבכירים המקורבים ביותר ליהב. אחד מאחיו של ואקים היה ראש המטה של יונה יהב בבחירות האחרונות, ועסק בגיוס תומכים ליהב ולקדימה.

בעירייה מעניקים תמיכה מלאה לגזבר, ומסרבים להוסיף מעבר לכך. "אנו בטוחים כי המחלקה לחקירות שוטרים תמצה את החקירה - והעובדות יתבהרו", ציינו בעירייה. מיד עם חזרתו של ואקים לעירייה מחדרי החקירות של מח"ש, התלווה אליו דובר העירייה, צחי טרנו, ויחד נכנסו ללשכת ראש העיר לתדרוך.