צילום אילוסטרציה: ויז'ואל פוטוס מאות קשישים קיבלו הודעה כי לא יוכלו להגיע למרכזי היום של עמותת שילה. הרקע לצמצומים - גירעון תקציבי של העמותה. הקשישים התבשרו כי מעתה, אם ירצו להגיע למרכזים, הם יצטרכו לשלם 100 ש"ח לביקור. מיותר לציין כי למאות הקשישים, הנתמכים ברובם על-ידי הביטוח הלאומי, אין סכומים כאלה.

עמותת שילה הינה עמותת ציבורית, המנהלת ומפתחת שירותים קהילתיים למען קשישי העיר. העמותה מפעילה חמישה מרכזי יום לקשיש, הפועלים ברחוב שושנת הכרמל, בבית הגפן, בקריית-אליעזר, בחניון מאי בהדר ובקריית-חיים. העמותה זוכה לשיתוף פעולה מלא של העירייה, שגם איפשרה לה להפעיל את מרכזיה במבנים עירוניים.

הבעיה המרכזית של עמותת שילה הינה תקציבית. כ-500 קשישים מגיעים לחמשת מרכזי שילה כמעט מדי יום, וזוכים לטיפולים, ארוחות, תספורות, מקלחות ועוד. הקשישים מתחלקים לשתי קטגוריות: קשישים להם מגיע סבסוד מלא מהביטוח הלאומי במסגרת חוק הסיעוד. קשישים אלו מוגדרים כבעלי מוגבלויות וכאלו העונים לתנאים שהציב הביטוח הלאומי. קבוצה נוספת של קשישים, כאלו שאינם זוכים ליהנות מחוק הסיעוד. שהותם של קשישים אלה במרכזי שילה מסובסדת על-ידי משרד הרווחה והעירייה. חלקו של משרד הרווחה הינו 75%, ואילו של העירייה 25% בלבד.

משרד הרווחה והעירייה סיבסדו לעמותת שילה 15 אלף יום בשנה עבור קשישים שאינם תחת חוק הסיעוד. בסך הכל הועברו לשילה מיליון וחצי ש"ח. הבעיה נוצרה כאשר למרכזים הגיעו מאות קשישים נוספים, מעבר למכסה שסובסדה. בשילה קיוו כי הרשויות ימשיכו לממן גם את הקשישים הנוספים. אולם בפועל, משרד הרווחה והעירייה "סגרו את הברזים" ולא העבירו כספים נוספים. שילה נקלעה לחריגה תקציבית של 7,000 ימים ללא כיסוי, ובסך הכל חצי מיליון ש"ח.

"אנחנו צריכים בין חצי מיליון למיליון ש"ח נוספים כדי לספק שירותים לכל הקשישים המגיעים למרכזי שילה", אומר מנהל שילה, בני רום, "אנחנו משלמים מיליונים עבור צוות הטיפול, הסעות, חשמל ומים, וללא סבסוד העירייה ומשרד הרווחה אנחנו לא נוכל להמשיך. אי-אפשר לפעול בתקציב גירעוני לאורך זמן. אני רוצה שמישהו בעירייה וברווחה יבואו ויסתכלו לקשישים בעיניים כשאומרים להם שהם לא יוכלו להגיע יותר מבלי לשם. כואב הלב".

עוד טוען רום, כי משרד הרווחה החליט באופן שרירותי לתקצב מכסת קשישים בחיפה. "מספר הקשישים אינו ריאלי", אומר רום, "חיפה היא עיר מבוגרת וקשישים רבים זקוקים למרכזי שילה. ערים אחרות זכו למכסות גבוהות יותר, ומשרד הרווחה בשלו".

בעירייה הסבירו כי הבעיה מצויה במשרד הרווחה. מנהל אגף הרווחה בעירייה, פיני וגמן, הסביר כי מבחינת העירייה, ניתן יהיה להעביר כספים לעוד קשישים. "ראש העיר, יונה יהב, הורה להמשיך ולתקצב את הקשישים במכרזי שילה, וזאת בתנאי שמשרד הרווחה יקיים את חלקו ויעביר כספים. כנראה שבמשרד הרווחה יש בעיות תקציביות והכספים לא יגיעו. בשילה זימנו למרכזים יותר קשישים ממה שסוכם, וזאת במטרה לאזן את התקציב שלהם על חשבון העירייה ומשרד הרווחה. כאמור, בעוד שאנחנו הסכמנו להוסיף כספים, במשרד הרווחה חושבים אחרת".

בזמן שבמשרד הרווחה מתלבטים האם להעביר תקציבים למרכזים, מאות הקשישים נאלצים להתמודד עם הבשורה המרה-חוסר מקום במרכזי הקשישים. "אמא שלי מגיעה כבר 10 שנים למרכז, מדי יום", מספרת ד', "המרכז בשבילה הוא מציל חיים. היא מקבלת טיפולים וארוחות, והכול בסבסוד. כעת לא יהיה לה לשלם 100 ש"ח ליום. זה ללא ספק ייקצר את חייה. אנו מתחננים לרשויות שיתערבו וימצאו את הכספים לסבסוד הקשישים".

משרד הרווחה מסר בתגובה, כי העביר תקציב בסך של 1,816,900 ש"ח לשנה זו לעיריית חיפה עבור מרכזי היום לקשישים. "תקציב העירייה הוקצה בתחילת השנה על-ידי משרדנו על-פי פרמטרים קבועים ושקופים, לפיהם אנו מתקצבים מרכזי יום, המביאים בחשבון את מספר הזקנים הגרים בכל רשות ורשות. החלוקה בין המפעילים השונים של מרכזי היום בחיפה נעשית על-ידי העירייה", נמסר ממשרד הרווחה.

מהעירייה נמסר כי לאחר פנייתה למשרד הרווחה הודיע משרד הרווחה ב—17.08.2010 כי אגודת שיל”ה תקבל עד סוף השנה תוספת של 1920 ימי ביקור.