צילום: נפתלי סלוטקי שמונה חודשים של סכסוך מייגע בין הרב הראשי הספרדי בחיפה, הרב שלוש, לבין מנהל מחלקת הכשרות במועצה הדתית, הרב דוד אבוחצירא, הגיעו לסיומם ובמגזר הדתי הכריזו על סולחה.

כפי שפורסם ב"ידיעות חיפה", בעת מינויו של הרב אבוחצירא למנהל מחלקת הכשרות במועצה הדתית יצא הרב שלוש בהתרסה חדה מול המינוי התמוה בעיניו, של הרב דוד אבוחצירא. הרב שלוש שיגר מכתב לכל חברי המועצה הדתית עם העתק לשר לשירותי דת, הרב יעקב מרגי, בו הביע את התנגדותו למינוי.

על מינויו של הרב אבוחצירא הגיב בזמנו יו"ר המועצה הדתית, הרב אבי ויצמן: "זה הדבר הכי נכון שעשיתי מאז שנכנסתי לתפקיד. הרב אבוחצירא הוא אישיות מוכרת ומכובדת והוא יגשר בין כל הציבוריות המגוונת שיש בחיפה. אני מאמין שהוא יעמיד את המחלקה על הרגליים ויביא לכך שעסקים רבים ירצו לעבוד תחת מחלקת הכשרות בעיר".

הרב אבוחצירא הגיב: “התקבלתי בהמון חיבה על-ידי עובדי המועצה, רבני השכונות וחברי המועצה ואני מקווה מאוד לעשות הכול על-מנת להשביע את רצון כולם”.

כאמור, מאז המינוי הנדון, נתגלעה מחלוקת בין שלושת הרבנים, וככל שהזמן עבר היא החריפה ומערכת היחסים התדרדרה למהלכים פליליים, בהם הותקף הרב אבוחצירא על-ידי אחד מעוזריו של הרב שלוש והשניים הובאו לחקירה במטה המשטרה.

חסידיו של הרב אבוחצירא נלחמו על כבודו של רבם ואף איימו לצאת להפגנה מול ביתו של הרב שלמה שלוש במחאה על רדיפתו, לכאורה של הרב את
דוד אבוחצירא. לדבריהם, הרב שלוש רודף את האיש ללא כל סיבה.

גם מחלקת הכשרות במועצה הדתית לא יצאה נפגעת מהסכסוך ודיווחים על תפקוד לקוי של משגיחי כשרות בבתי עסק בעיר נדונו בישיבות המועצה.

בשבוע שעבר זומנו הרב ויצמן והרב אבוחצירא לשימוע ובירור ברבנות הראשית, בנוכחות פורום רחב של אנשי דת, שכלל את מנכ"ל הרבנות הראשית, עודד וינר, ורבנים ראשיים כולל הרבנים הראשיים של חיפה. אחרי דיון ארוך והבהרת העניינים על-ידי שני הצדדים הבהירו השניים, הרב ויצמן והרב אבוחצירא, כי אין להם ולא היה להם דבר נגד הרב שלוש וכל רצונם הוא טובת המערכת. בסופו של הדיון ומבלי שהתכוונו לכך אפילו, הגיעו שני הצדדים להסכמות ובעקבות כך, נערכה במקום סולחה.

למחרת המפגש ברבנות הראשית, זימן הרב אבוחצירא את הרב שלוש וכינס את כל ראשי המדורים ביחד, מפגש שרבים כינו אותו כ"מפגש היסטורי" אחרי שלא היה כזה שש שנים האחרונות. הרב דוד אבוחצירא הצהיר בפגישה כי סוף-סוף יוצאים לדרך חדשה דרך של שיתוף פעולה, דרך של פיוס והמרוויחה הגדולה מכל הסיפור היא מערכת הכשרות. המחלוקת הקשה בין השניים הסתיימה בכך שהרב שלוש בירך את הרב אבוחצירא בתפקידו ובדרכו.

הרב אבי ויצמן אמר ל"ידיעות חיפה", כי הוא שמח שהמשבר הגיע לסיומו ולפתרונו. "מעתה נפתח עידן חדש במחלקת הכשרות יש שיתוף הפעולה בין הרבנים הראשיים ובין כל ראשי המדורים. מחלקת הכשרות יוצאת לדרך חדשה", ציין הרב ויצמן, והדגיש כי "זו מחלקה גדולה, האחריות עליה רבה ומי שייצא נשכר אלה תושבי העיר".