צילום: מי-טל בן-סימון מצוקה קשה אליה נקלעה עמותת חובבי החתולים מעמידה בסכנה מאות חתולים בעיר. מצב העמותה כיום קשה מאי פעם והמשך פעילותה מוטל בספק. בית המחסה לחתולים עמוס עד אפס מקום, התרומות הכספיות מועטות והבעיה הקשה ביותר היא שאין מספיק אנשים שרוצים לאמץ חתולים. בעמותה חוששים מהרע מכול: הפסקת הפעילות, שמשמעותה המיידית היא שחתולים רבים ייזרקו לרחוב ולא ישרדו את החורף.

דוברת עמותת חובבי החתולים בחיפה, מאיה רינגל, מספרת שהשנים האחרונות בעמותה היו קשות מאוד. לדבריה, בשנת 2005 הם קיבלו כספי ירושות של כמה מתושבי העיר שיועדו עבור האגודה. לדבריה, הכסף הושקע בעיקור וסירוס של חתולי רחוב, בטיפול בכמות עצומה של חתולים שהגיעו לבית המחסה, בטיפולים רפואיים בעלות של עשרות-אלפי שקלים במרפאות החוץ, בטיפוח בתי אומנה, בקליטה של גורים ובעיקר בהוצאה הכספית הכי הגדולה של העמותה - תשלום משכורות וציוד בסך 50 אלף שקל בחודש, לחמש עובדות, שאחת מהן פוטרה לפני כחצי שנה, וטרינר קבוע, תרופות בעלות של אלפי שקלים לחודש, אוכל וחול בכמויות גדולות ורכישות ציוד לקליטה של מאות החתולים שנותרו במקלטי העמותה.

לדבריה, תרומות הקבע החודשיות מועטות כיוון שאין מתנדבים בעמותה ואין גם מי שיטפל בהיבטים הכספיים ובשכלול מערך התרומות, דבר שיכל לעזור בפתרון המצב.

"למרות זאת, לפני כשנה הקמתי מערך טלמרקטינג כיוון ששום חברה או מגייס פרטי לא רצו לגייס כספים למען חתולים. הטלמרקטינג עבד לא רע, אבל אז מי שעשתה זאת עזבה לחו"ל ואין לנו מתנדב אחר שיעשה זאת", אומרת רינגלר. "פניתי אליה לעזרה, והיא הסכימה לעבוד ממקום מושבה בברלין, אך את התוצאות יהיה אפשר לבדוק רק עוד מספר חודשים, כרגע אנו לא בונים על זה".

היא מוסיפה כי השנה האחרונה הייתה הגרועה ביותר מאז הוקמה האגודה בכל הקשור לאימוץ חתולים, ומי שגובה את המחיר הם מאות החתולים. בעקבות המצב, גובשה באגודה תוכנית עבודה זמנית, הכוללת פיתוח המרפאה של המקלט, צמצום המקלט למימדים הקודמים, כלומר החזקתם של חתולים חולים בלבד שמשוקמים וחוזרים למום שבו נמצאו והעסקת עובדת אחת שתהיה האסיסטנטית של הווטרינר ותטפל באותם חתולים חולים.

לקריאתה של רינגל מצטרפת גם פעילה ותיקה בעמותה, מירי סימון, שאוספת חתולים פצועים, גורים נטושים וחתולי רחוב חסרי בית. "זו פנייה אישית מהלב", אומרת בעצב סימון. "שנים רבות שאני מתנדבת בעמותה, ואף פעם לא היינו במצב מצוקה קשה כל-כך, עם מחסור בכסף וכל-כך הרבה חתולים לטפל בהם. באופן מיוחד נקלטו אצלנו בבית המחסה השנה המון חתולים.

זאת, לעומת העובדה שהיו מעט מאוד אימוצים ולעמותה אין יכולת כלכלית לטפל ולהחזיק בחתולים אלו. זוהי קריאת חירום ומצוקה אמיתית, והתקווה שלנו שבעזרת הציבור נמצא בית לחתולים, כך פשוט לא נוכל להמשיך".

רינגל וסימון מזמינות את כל מי שמעוניין לאמץ חתול או לתרום לאגודה, לפנות לטל' 052-6481001, ופעילי העמותה יביאו את החתולים אליכם עד הבית