צילום אילוסטרציה: ענר גרין מימדי תופעת ההימורים בקרב הציבור החרדי בעיר עלו משמעותית בשנה האחרונה, כך עולה ממידע שהגיע ל"ידיעות חיפה".

אם בעבר דובר על התמכרות למילוי טפסי טוטו, לוטו או גירוד כרטיסי חיש-גד, הרי שכיום המהמרים החרדים הצטרפו לציבור החילוני ומהמרים באלפי שקלים מדי ערב בדירות מסתור פרטיות המיועדות לכך ומופעלות לרוב על-ידי עבריינים. בעקבות התמכרותם, הם "נאלצים" לקחת הלוואות ולהסתבך עם השוק האפור.

לדברי יו"ר ומנהל מרכז רטורנו, הרב איתן אקשטיין, מדובר על תופעה קשה. רטורנו משמש מרכז פסיכולוגי-חינוכי לגמילה מהתמכרויות בקרב הציבור הדתי-חרדי בארץ ובעולם ונחשב כיום לגוף המוביל בתחום.

מטופלים בו עשרות רבות של גברים, נשים ובני נוער מכל רחבי הארץ, הסובלים מבעיות התמכרות שונות, כגון: אלכוהול, סמים, הימורים, אינטרנט, מין והפרעות אכילה.

"ההתמכרות הכי חזקה בקרב הציבורי החרדי כיום היא התמכרות להימורים", אומר הרב אקשטיין. "זה נגיש בכל קרן רחוב וזה משהו דיסקרטי, שאי-אפשר לראות או להריח עליהם, כמו אלכוהול או סמים, כי בציבור החרדי הכול קשור ל'מה יגידו. מדובר בהימורים של לוטו, טוטו, צ'אנס ודומיו, מכונות מזל בקיוסקים ועד לתופעה חדשה שמתחילה לצבור תאוצה, וזה דירות שמיועדות להימורים לחרדים בלבד".

"יש גם דירות הימורים של עבריינים", מוסיף הרב אקשטיין, "וצריך להבין שכמעט כל המהמרים החרדים מסתבכים בסוף עם השוק האפור. לחרדים הדירות האלו נראות כמו משחק חברתי, אבל למעשה זה הימור בדרך הקשה ביותר, כי אנשים מפסידים שם את כל כספם, את הדירות שלהם, את המשפחה ובסוף את החיים שלהם. מתוך 130 מכורים שמטופלים אצלנו כיום באשפוז מלא ובטיפול אמבולטורי, 25 הם מהמרים שעוברים גמילה".

לדברי הרב, חרדים מפסידים סכומי עתק בהימורים, כיוון שהם אינם חשים שמשהו לא בסדר, אלא חושבים שהם בשליטה ושדבר לא יפגע בהם.

לדבריו, פעמים רבות המשפחות של המהמרים מכסות את ההפסדים של המהמר, אך אינן מבינות שזה רק נותן לו אוויר לנשימה וללא טיפול הוא ימשיך להמר.

"מדובר בהימורים בסכומי עתק", אומר הרב אקשטיין. "אחד מהאנשים, שנמצאים אצלנו כעת בגמילה, מספר כי בלילה אחד הפסיד 140 אלף שקל בדירת הימורים ששייכת לשוק האפור. העניין כאן זה לא הכסף, אלא כל מה שמסביב, כי בהימורים יש פנטזיה, המהמר מרגיש בהיי, כאילו שאלוהים הוא הסגן שלו, שהוא בשליטה, שהוא מלך העולם. כשהוא יוצא החוצה, הוא נכנס לדיפרסיה, כאב והרס עצמי. צריך להבין שברגע שבן אדם מבזבז יותר ממה שהוא יכול, זה כבר הימור, כי מדובר לרוב על אנשי משפחות".

הרב אקשטיין מדגיש כי למרכז יש ניסיון בטיפול במתמכרים במשך יותר מ-12 שנה וכי המרכז מוכר ומאושר על-ידי רשויות הבריאות והרווחה. לדבריו, הם מאמינים כי ההתמכרות היא פתרון שגוי לבעיה קיימת, לכן הטיפול מכוון להגיע לשורש הבעיה מעבר לטיפול בגמילה כשלעצמה. במהלך הטיפול לומד המטופל על עצמו, על רגשותיו, נקודות החולשה והחוזק שלו ועל החיים הנורמטיביים במסגרת הקהילה והמשפחה.

בתום התהליך הטיפולי, שאורך כשבעה חודשים, חוזרים בוגריו למסלול חיים נורמטיבי: לישיבה או לכולל, מתגייסים לצה"ל, חוזרים לעבודה או ללימודים באוניברסיטה. "רבים מבין הבוגרים בוחרים לעבוד בתחום הטיפול, בין אם זה ברטורנו ובין אם זה במרכזי טיפול אחרים", אומר הרב אקשטיין. "גאוותנו היא בכך שבוגרינו מספרים לנו שעצם זה שהם מציגים עצמם כבוגרי רטורנו גורם לכל שערי העבודה בתחום הטיפול להיפתח. אשתקד ערכנו טקס לציון עשור לרטורנו. לטקס זה הגיעו מעל 700 מבוגרינו".

תושב העיר, חרדי בשם א', נשוי ואב לילדים, שהיה מכור להימורים במשך 15 שנה, מספר שהגיע עד התחתית כדי להבין שהוא נתון בבעיה קשה. "עסקתי רק בהימורים חוקיים של מפעל הפיס", הוא אומר. "חייתי חיים של הישרדות, כי כל ערב חשבתי לעצמי מאיפה אני מביא בבוקר כסף להימורים. זה כל היום התעסקות איך להביא את הכסף להימור הבא".

"החיים בבית כמובן הם לא משהו, כי האבא עסוק בדברים אחרים ולא מעניינת אותו המשפחה, כי הוא לא פנוי בראשו לאישה ולילדים. החיים הולכים ומסתבכים, ומיום
ליום זה נעשה גרוע. הגעתי עד לתחתית, והמכור לא מוצא את הפתרון, כי אין לו כוחות, הוא נמצא בשלב של ייאוש", הוסיף.

לדברי א', רק הסביבה יכולה לעזור למכור למצוא את הפתרון והדרך לגמילה, כי בגמילה הוא מבין שההתמכרות הייתה למעשה בריחה מהמציאות ומהתמודדות עם בעיות שהוא חווה בחייו.

"הערנות של הסביבה חשובה כאן, כי זו בעצם העזרה שהמכור זקוק לה. כשנכנסתי לטיפול והבנתי שהבעיה שלי היא לא ההימורים, אלא היא רגשית ושלמעשה לא ידעתי להתמודד עם רגשות. בזכות העזרה שקיבלתי הגעתי למרכז רטורנו והצלחתי להיגמל, וכיום אני מתנדב במקום ועוזר לאחרים להיגמל