צילום: ויז'ואל/פוטוס לפני כשבוע הובהל ד"ר אפרים בן-ליש, בן 62, רופא ותיק בתחום הכירורגיה הכללית, לחדר המיון בבית החולים רמב"ם כשהוא סובל מלחצים עזים בחזה. אף על-פי שהגיע לבית החולים במצב קשה וכשהוא מעורפל, הספיק ד"ר בן-ליש למסור לרופאיו אבחון לגבי מצבו הרפואי, זמן קצר לפני שהתמוטט.

בדיקות הסי.טי הוכיחו מעל כל ספק כי ד"ר בן-ליש אכן סובל מתסחיף ריאתי מורכב, והוא הועבר מיד לחדר הניתוח, לביצוע ניתוח לב דחוף, כשמצבו הולך ומידרדר. בכניסה לחדר הניתוח, פסק ליבו של ד"ר בן-ליש לפעום, וצוות הרופאים ביצע בו החייאה ועיסוי לב. משחזר ליבו לפעום, חובר ד"ר בן-ליש למכונת לב-ריאה, כשצוות חדר הניתוח, בראשותם של ד"ר ויקטור קרצמן וד"ר זיו בקרמן, עמלים על הצלת חייו בשלישית: הוצאת קרישי דם רבים דרך העורק הריאתי, הנושא דם מהלב לריאות.

"מדובר בניתוח מורכב ובמחלה עם אחוזי תמותה גבוהים", הסביר ד"ר בקרמן. "העובדה שהוא הגיע במצב קשה ושביצענו בו החייאה פעמיים, לא הקלה על עבודתנו, אך למרות הנסיבות, הניתוח הסתיים בהצלחה".

מנהל מחלקת כירורגיית לב ברמב"ם, ד"ר גיל בולוטין, אמר כי שניות ספורות הפרידו בין ד"ר בן-ליש למוות. "היה פה שילוב מנצח של מזל, התנהלות נכונה והחלטה מהירה של הרופאים לבצע את ניתוח החירום. כל אלו, כמו גם העובדה שד"ר בן-ליש הספיק למסור דיווח על מצבו, פעלו לטובתו ותרמו להצלת חייו", ציין ד"ר בולוטין.

שבוע לאחר הניתוח, ד"ר בן-ליש מתאושש מהניתוח ומיועד לעבור לשיקום. מאירועי אותו היום הוא זוכר פרטים רבים ובשיחות עם רופאיו הוא מנסה להשלים את החסר ולספק את סקרנותו האישית-רפואית. באשר לחלקו בהצלת חייו, הוא נוטה להצטנע. לדבריו, הוא פשוט חזר על המינוחים שהוא שמע בתחנות בית החולים השונות שבהן עבר לפני שהתמוטט, אך רופאיו התעקשו על כך שהוא מסר אבחון מדויק.

"הרופאים פה הצילו את חיי", אומר ד"ר בן-ליש. "אני יודע שחזרתי מהמתים ושהניתוח שעברתי הוא ניתוח לא פשוט, אך אני כאן וזה מה שחשוב".