צילום הדמייה: יפה נוף משרדי התחבורה והאוצר חתמו השבוע עם חברת דן על הסכם להקמה והפעלה של המטרונית במטרופולין חיפה, לתקופה של 12 שנים. חברת דן, שכידוע זכתה בחודש אוגוסט האחרון במכרז, תפעיל 90 אוטובוסים מפרקיים, באורך של כ-19 מטר כל אחד, במסלול המטרונית.

בטקס שהתקיים בלשכת שר התחבורה, ישראל כץ, בהשתתפות ראש העיר, יונה יהב, אמר השר כץ כי המטרונית תתחיל לפעול בספטמבר 2012. המטרונית תיסע בשלושה קווים באורך כולל של כ-40 קילומטר. הראשון, מאזור צפון הקריות דרך כביש 4 והעיר התחתית של חיפה ועד מרכזית חוף הכרמל. הקו השני ייצא מקריית-אתא למסוף בת-גלים, דרך כביש 4 והעיר התחתית של חיפה, והשלישי – מקריית-ים וקריית-חיים להדר.

המטרונית תיהנה מזכויות דרך בלעדיות בכבישים והעדפות ברמזורים, לאורך כל מסלולי הקווים. העלייה והירידה מהמטרונית יתבצעו באופן חופשי מכל הדלתות, והתשלום יבוצע טרם העלייה, באמצעות כרטוס חכם ומכשירים אוטומטיים שיוצבו ברציפים.

ברציפי ההמתנה של המטרונית יוצב שילוט אלקטרוני, שיעדכן את הציבור בזמן אמת על הגעתה של המטרונית לתחנה. כמו כן, יוצבו במטרוניות וברציפים מצלמות במעגל סגור לשיפור תחושת הביטחון של הנוסעים ולשמירה על הסדר הציבורי.