צילום: CD בנק תחלואת הסרטן בחיפה והצפון נמצאת במגמת עלייה. המכון הלאומי לרישום סרטן מצביע על עלייה מתונה במספר הילדים חולי הסרטן, שמספרם בישראל הינו כ-500. 20% מתוך הילדים הללו מתגוררים באזורנו.

"נתון זה מצביע על כך כי חלקה של אוכלוסיית חיפה והצפון יותר גבוה מהממוצע הארצי", אומרת ד"ר מוניק פרץ, מנהלת המרפאה לטווח ארוך במחלקה
ההמטולוגית של בית החולים רמב"ם. "כלל הילדים חולי הסרטן בחיפה והצפון מגיעים אלינו למחלקה, כאשר כל שבוע מתווספים 3-2 ילדים. אנו מטפלים בכ-200 ילדים בסך הכל, כשהטיפול כולל גם ילדים חולים וגם מעקב אחר ילדים שהחלימו מהמחלה".

סוג הסרטן הנפוץ ביותר בקרב ילדים, כפי שעולה מנתוני המחלקה ברמב"ם, הוא סרטן הדם - לוקימיה. הסוג השני השכיח ביותר הוא גידולי מוח, ואחריו סרטן בלוטות. "הבשורות הטובות מגיעות בעניין ההחלמה של הילדים", אומרת ד"ר פרץ. "כ-80% מהילדים המאובחנים כחולי סרטן, מבריאים. אנו ממשיכים לעקוב אחרי בריאותם ומוודאים כי המחלה לא חוזרת. בשורה טובה נוספת היא בעניין העמותות הפועלות לטובת הילדים החולים, שפעילותם ענפה".

סרט חדש שישודר ביום שלישי הקרוב בערוץ הראשון - "אורלנדו יומן מסע", מתעד את מסעם של 28 ילדים חולי סרטן, אשר יצאו באמצעות עמותת ל"ב (להילחם ביחד) לטיול של עשרה ימים בפארקים של דיסני באורלנדו.

זהו סרט אישי, המוקדש לסבתו של רועי כץ, שנפטרה מסרטן. הסרט, שנכתב בגוף ראשון, מתאר לא רק את התמודדות הילדים עם המחלה, אלא גם את ההתמודדות של הבמאי עם האובדן של סבתו, שנפטרה כשהיה בן 9, כמו גם את החשש הגדול מהמפגש עם הילדים. הסרט מתאר את השינוי שחל אצל הבמאי וגם אצל יתר המבוגרים שליוו את המסע.

במרכזו של הסרט עומד ג'ק, ילד בן 13, שנאבק על חייו ובמחלת הסרטן בראשו. רוב הזמן ג'ק כמעט אינו מצליח לעמוד על רגליו ולאכול. אך שינוי מפתיע חל בו במהלך המסע. התיאבון שלו חזר והוא התחיל לאכול ולתפקד כמו יתר חבריו.