צילום: קובי קואנקס הורים לילדים במעון של נעמת ברמת-גולדה טוענים כי הנהלת הגן מסכנת את בריאות ילדיהם, כיוון שאינה מוכנה להסיר חול המכסה את רחבת החצר. ההורים טוענים כי בסוף שנת הלימודים הקודמת פוזר חול בכל חצרות הכיתות בגן, כדי שיהווה מצע רך בעת שהילדים משחקים.

לכן, כבר במסיבת הסיום חתמו ההורים על עצומה, שהוגשה להנהלת הגן, ובה דרישה לפנות את החול בטענה כי הוא עלול להוות מקור למחלות. לדבריהם, הם נתקלו בסירוב, בנימוק שהחול פוזר בתיאום עם משרד התמ"ת.

בעקבות הדברים, פנו ההורים במכתב להנהלה הראשית בנעמת וציינו כי על-פי הוראות משרד הבריאות, יש לכסות את החול בתום השימוש כדי שחתולים וחיות אחרות לא יעשו בו את צרכיהם. במקביל, פנו ההורים במכתב גם למשרד הבריאות והתמ"ת. במכתביהם מציינים ההורים כי מנהל היחידה למחלקות זיהומיות בבית החולים בלינסון, ד"ר ג'יהד בשארה, קבע כי בחול קיימים הרבה סוגים של חיידקים, טפילים ופטריות וכי היות שמדובר בילדים קטנים, שמכניסים את החול לפה, הטפיל עלול להגיע למעיים, לעיניים, לריאות ולאיברים נוספים ולגרום למחלת חום ובמקרים נדירים יותר לפגיעה באיבר, כגון העין.

כמו כן ציינו כי אחד הטפילים השכיחים הוא הטוקסופלסמה, פרזיט הנמצא במערכת העיכול של כלבים וחתולים, שכאשר הוא חודר לגוף האדם הוא עלול ליצור מחלה התוקפת את מערכת הנשימה וגורמת לדלקת ריאות או שפעת.

"לא ייתכן כי ילדינו צריכים לצאת לחצר ו'לשחות' בחול, ולהיחשף לטפילים אלה", ציינו ההורים במכתביהם. גם המטפלות סיפרו לנו כי הן מוציאות כל יום צואה של חתולים מן החול. לא סתם בכל גני המשחקים וגני הילדים בעיר כבר אין חול. אנו מבקשים בכל לשון של בקשה - פנו את החול. אנחנו כבר נואשים, מפחדים שילדינו יחטפו יותר מרק פצעים בגוף".

לאחר כחודשיים, הם נענו על-ידי פניות הציבור בנעמת כי חול הינו מצע המאושר על-ידי משרד התמ"ת, ולכל הדעות הינו המצע הבטיחותי ביותר. בנוסף, נכתב במאמר מוסגר כי גם לגבי משטחי הגומי יש חילוקי דעות, בריאותיות ובטיחותיות, וכי סיבה חשובה נוספת להכנסת משטחי הגומי, טיפין-טיפין, היא תקציבית, כיוון שמשטחי הגומי יקרים מאוד.

מנהלת המחלקה לקידום הבריאות במשרד הבריאות, רותי וינשטיין, ענתה למכתבם של ההורים כי העבירה את התלונה לטיפול לשכת הבריאות בחיפה.

יו"ר מרחב חיפה והצפון בנעמת, רבקה בר-לב, ענתה בתגובה כי פיזור החול נעשה על-פי נהלים שנקבעו על-ידי משרד התמ"ת וכי הם אינם מחויבים להנחת מצע אחר. "החול הוחלף לפני שלושה חודשים", מסבירה בר-לב. "בתום כל יום פעילות מפוזר עליו מלח למניעת התפתחות חרקים. כל בוקר החול מורטב לפני הגעת הילדים, ופעם בשבוע מרססים כלור מסביב לארגז החול. אנו מחויבים על-פי התמ"ת לפזר חול מסביב למתקנים, שחשוב לציין כי עבור ילדים הוא בטוח יותר מכל מצע אחר".

לדברי בר-לב, מאחר שמדובר במעונות ציבוריים, הם אינם יכולים לממן ריבוד במאות מעונות בבת אחת, אלא עושים זאת בשלבים. לדבריה, יש גנים שנזקקים להחלפה מיידית בגלל תנאים מיוחדים, כגון אקלים, אך בגן שברמת-גולדה לא מדובר במצב קריטי. "אולי ההורים רוצים ואולי הם צודקים, אך צריך לקבל מימון מהתמ"ת עבור כך. זה לא יקרה מהיום למחר.. אשמח להיפגש עם ההורים, לשמוע על הבעיות ולנסות למצוא פתרונות משותפים".

מדוברות משרד התמ"ת נמסר בתגובה כי למעון זה יש סמל מטעם המשרד וכי על-פי הנחיות התוכנית לתכנון ולציוד מעונות יום לגיל הרך (מהדורה דצמבר 2006), נקבע לגבי פיתוח המגרש, כי מצע החצר יהיה ללא אבנים וחצץ, בעובי שלושה מילימטר, ללא בורות ומיפגעים. "ארגז החול והחול בחצר צריך להיות תקני על-פי ת"י 1498 ונדרשת תחזוקה בהתאם לתקן. על המעונות המוכרים מפקח גם משרד הבריאות, והוא קבע נהלים לגבי היגיינה ותברואה במעונות בהם נדרשים הארגונים המפעילים לעמוד. בעקבות הפנייה, ידאג האגף למעונות יום במשרד התמ"ת לקיים ביקור במעון זה אף על-ידי מפקחי משרד הבריאות".