צילום: גיל יוחנן "שוק הנדל"ן באזור יספוג ירידת ערך משמעותית של כ-25% בממוצע, תלוי במיקום הנכס", כך מעריך בעקבות אסון הכרמל עו"ד פלג רחמן, מנהל מחלקת מקרקעין במשרד שלמה כהן ושות'.

אסון הכרמל גבה מחיר כבד בנפש וגם נזק לבתים, קרקעות, רכבים ועסקים. גם כעת, כשהממשלה הכריזה כי תפעל לקידום סיוע מהיר לפיצוי נפגעי האסון, עדיין ישנם מכשולים חוקיים וביורוקרטיים. לדברי עו"ד רחמן, רוב הבתים באזור קיבוץ בית אורן, מלון יערות הכרמל ככל הנראה מבוטחים.

עם זאת, ייתכן כי בנוגע לנכסים רבים, בתים פרטיים, שאינם מבוטחים, יידרש סיוע נוסף מהמדינה. גם הסיוע בוודאי לא יכסה את מלוא הנזק. שוק הנדל"ן
באזור יעבור טלטלה וירידות מחירים בהיקפים נרחבים, תלוי במיקום.

עו"ד רחמן ציין כי בנוסף לנזק הפיזי צפויים נכסים באזור השריפה ואזורים סמוכים לספוג ירידת ערך משמעותית. "הנוף הפסטורלי המוכר 'כשווייצריה הקטנה' הפך מאזור ירוק לאזור פיח שחור. רבים שרכשו בתים באזור זה", מסביר עו"ד רחמן, "עשו זאת גם בשל מיקום הנוף המיוחד. כאן נגרם להם נזק נדל"ני כבד. בהערכה כללית שווי בתים יכול
לרדת בכ-25% בממוצע, כמובן הדבר תלוי במיקום הנכס".

מי שרכש בעבר בית בעין הוד, עוספיה, בית אורן וגם בחלק מסוים בדניה נהנה בעבר מנוף, שהיה חלק ממחיר עסקת הבית וכעת הוא מתמודד עם תמונה די עגומה ושחורה. בנדל"ן ישנו מושג הנקרא "זכות הנאה", אנשים נהנו מנוף ייחודי, וכעת בשל פגעי השריפה זכות זו נלקחה מאותם אנשים.

יש לציין שבכפר עוספיה מתגוררות כ-20 משפחות יהודיות שכל בתיהן חבויים בתוך חלקות יער עבות. אחד מבעלי הבתים אמר ל"ידיעות חיפה": "באתי לכאן עם משפחתי
בגלל איכות החיים בחיק הטבע וגם בגלל עלויות נוספות שהן נמוכות יחסית למקומות אחרים, אבל בסיטואציה בה הכפר הזה יכול לעלות בלהבות לא נשארה סיבה לחיות כאן. אני חושב שנעבור".

עו"ד רחמן ציין עוד, כי הנוף משמש פקטור מרכזי בקביעת מחיר הבית או הדירה דירה. לדבריו, מחקר של השמאי הממשלתי מצא בזמנו כי שווי דירות עם נוף לים למשל באזור ת"א גדול יותר בכ-48% מאשר דירה ללא נוף לים ובחיפה דירות ממוקמות עם נוף לים יקרות יותר בכ-10%.

"לגבי נוף לשטחים פתוח חים ידוע כי לנוף קסום כמו באזור זה אנשים היו מוכנים לשלם יותר עד 20% ויותר", סיכם רחמן.