צילום: צפריר אביוב בין ישיבות הממשלה שנערכו בעיר לפני כשבועיים בעקבות שריפת הענק בכרמל, מצאו כמה משרי הממשלה זמן כדי להיפגש עם סגן ראש העיר, רמי לוי, כדי לדון באפשרות הסרת מסילת הרכבת בין לב המפרץ לחוף הכרמל, ובכך לקדם את העיר כאטרקציה תיירותית.

שר התחבורה, ישראל כץ, שר התיירות, סטס מסז'ניקוב ויועץ ראש הממשלה, שלום שלמה, נפגשו עם לוי במסעדת מקסים ודנו באפשרויות השונות להסרת מסילות הרכבת הפרושות לאורך חופי העיר, בין לב המפרץ לחוף הכרמל, המונעות כיום את הגישה הישירה לים ולנמל, זאת במטרה לפתח אזורים אלו מבחינה תיירותית. אחת האפשרויות שהועלתה על-ידי השר כץ היא שיקוע המסילות וחשמול הרכבת.

לוי השיב לשר כץ, כי עמדת העירייה קובעת כי אין להסכים להפיכת הרכבת לחשמלית במצבה הנוכחי, ללא שיקוע המסילות. כץ הביע עמדה פסימית היות ששיקוע המסילות מצריך השקעה של 3-4 מיליארד ש"ח, ומרבית הסיכויים שהממשלה תסרב לכך.

לדברי לוי, נדונו חלופות אפשריות, כשהשר כץ הציע הקמת תחנת רכבת גדולה יותר בקניון הסינמול (לב המפרץ) אשר תשרת את כל תושבי חיפה, הקריות
והצפון, ובכך אפשר יהיה לוותר על המסילות הקיימות לאורך החופים והנמל, ולהסירן. לוי התנה את ההצעה בכך שתחנת חוף הכרמל, המשרתת את רוב תושבי העיר, תישאר על כנה ותמשיך לשרת את תושבי העיר המבקשים להגיע לדרום הארץ. השר כץ נשאל על-ידי לוי מהו הפתרון המיידי שהוא מציע בנושא, שכן אם תוסר המסילה בין לב המפרץ לחוף הכרמל, יהא צורך להיערך מחדש מבחינת קווי נסיעה שונים. השר כץ השיב כי הנושא ייבדק לעומק.

"התוכנית באה לענות על דרישת תושבי העיר וראש העיר לפתוח את העיר לים שזהו חלום של כולנו", מסביר לוי. "אם נסכים לך, כץ ייתן הוראה לפעול בנושא באופן מיידי. מיותר לציין שתוכנית זו תמנע את העברת כל החומרים המסוכנים שכיום חוצים את העיר".

השר מסז'ניקוב בירך על הרעיון והודיע כי אם התוכנית תקבל את אישורי כל הגורמים הרלוונטיים הוא יעשה כל מה שיידרש על-מנת לעזור ולפתח את האזור לאטרקציה תיירותית.

המשתתפים סיכמו כי לוי יביא את ההצעה לידי ראש העיר, יונה יהב, וגורמים בכירים נוספים בעירייה, לצורך עיון, בדיקה ומתן תשובות.