צילום: מישל דוט קום ועד העובדים של חיפה כימיקלים הפגין וקיבל את אישור ההסתדרות להכריז על סכסוך עבודה. ל"ידיעות חיפה" נמסר מהוועד כי בשלב הראשון יפגינו מאות עובדי המפעל באזור המפעל, ובשלב השני בכוונתם להשבית את העבודה.

הסיבה העיקרית ועיתוי מאבק העובדים נובעים מהעובדה כי ההסכם הקיבוצי עליו חתומים העובדים צפוי להסתיים ב-31 בדצמבר, ונכון להיום הנהלת החברה טרם דנה עם העובדים לגבי הסכם חדש. העובדים חוששים כי בכוונת ההנהלה להעביר רבים מהם לחוזים אישיים, תוך פגיעה קשה בתנאי עבודתם.

יו"ר ועד העובדים של חיפה כימיקלים, אלי אלבז, אמר כי בשנים האחרונות יש מגמה ברורה, לפיה רווחי המפעל ממשיכים לעלות, בעוד שתנאי העובדים ממשיכים להיפגע. "מאות העובדים עברו משברים רבים במהלך עבודתם, ותמיד פעלנו לטובת המפעל", הסביר אלבז, "אבל עם השנים אנו איבדנו את האמון בהנהלה, שפעם אחר פעם פגעה בתנאי העבודה שלנו".

אלבז עובד במפעל משנת 1977, פוטר בשנת 2001, והוחזר לעבודתו שנה מאוחר יותר במסגרת תוכנית הבראה. בתוך שנה אחת קוצצה משכורתו של אלבז ב-50%, וכך גם משכורתם של מאות עובדים ותיקים שהוגדרו מאותה שנה כעובדי דור ב'.

"המשבר הנוכחי הוא הקש ששבר את גב הגמל", טוען אלבז, "הסכם העבודה הקיבוצי, עליו חתומים מרבית העובדים במפעל, צפוי להסתיים בתוך מספר
שבועות, ועם תחילת שנת 2011 חייהם של העובדים ישתנו ללא הכר. לא מספיק שנוכחנו שההנהלה פגעה בהסכם הקיבוצי לאורך השנים, עכשיו ההנהלה מתכוונת לבטל לגמרי את ההסכם שהגן עלינו. ביטול ההסכם הקיבוצי יפגע בנו קשות".

אלבז טוען כי כל הניסיונות ליצור קשר עם ההנהלה לא צלחו, וההנהלה שומרת על שתיקה רועמת. "במקום לשבת ולדון איתנו על עתיד המפעל, עתידנו שלנו, ההנהלה שותקת", אומרים בוועד, "באופן חד-צדדי קיבלנו הודעה כי בכוונת ההנהלה להוציא מספר עובדים לפנסיה מוקדמת ובתנאים מחפירים. כמו כן, התבשרנו כי 100 עובדים צפויים לעבוד במתחם מת"ם בשנה הבאה, והם לא יודעים באלו תנאים. בהנהלה לא משתפים פעולה עם הוועד ומנסים לפרק אותו. לא נותרה לנו ברירה אלא לצאת להפגין ולהשבית. אנחנו נלחמים על עתידנו".

בהפגנה שהתקיימה בכניסה למפעל נטלו חלק גם גמלאי המפעל, שנפגעו אף הם מצעדי ההתייעלות והקיצוצים שהוציאה לפועל הנהלת חיפה כימיקלים בשנים האחרונות.

ההפגנה אינה הראשונה אותה מוביל ועד העובדים. לפני כשנה הם הפגינו גם, אלא שאז הייתה ההפגנה בסימן איחוד כוחות של העובדים וההנהלה נגד מפעלי ים-המלח של האחים עופר. כעת ניכר כי בוועד העובדים התפכחו, והשבוע אמר נציג הוועד כי ההנהלה ניצלה את העובדים למטרותיה.

מפעלי ים-המלח, הנמצאים בבעלות האחים עופר, מספקים אשלג לחיפה כימיקלים. בחיפה כימיקלים, הנמצאים בבעלות ג'ולס טראמפ היושב בניו-יורק, משתמשים באשלג לייצור דשן. לפני כשנה הודיעה ההנהלה, כי במפעלי ים-המלח העלו משמעותית את מחיר האשלג, ובמחיר כזה המפעל לא יוכל להמשיך להתקיים. העובדים הפגינו, ונושא מחיר האשלג עבר לבחינה של בורר.

"ההנהלה לכאורה ניצלה אותנו כאשר שלחה אותנו להפגין נגד האחים עופר", אומרים בוועד העובדים, "אנחנו כלי משחק בין שני ענקים, בין שתי הנהלות. ההנהלה שלנו מאיימת כי כולנו נפוטר אם מחיר האשלג לא יירד, ומפעלי ים-המלח אמרו לנו שמישהו מנסה לכאורה להרוויח על חשבוננו. אחרי שהפגנו ונראה כי המחיר ירד, אנחנו מוצאים את עצמנו בקיצוצים ופגיעה בתנאי העבודה והפנסיה. לא נוכל להמשיך כך, אנו חייבים להילחם".

בהנהלת חיפה כימיקלים בחרו שלא להתייחס לדברים.