צילום: Index open סכנה למטיילים, כך מתריעים במרכז הרפואי בני ציון לאחר שבתוך כחודשיים אובחנו בו שני מקרי מלריה. צעיר, בן 30, שחזר מאנגולה, אושפז השבוע לאחר שבתום סדרת בדיקות מקיפות שעבר ביחידה למחלות זיהומיות בבני ציון, התברר כי הוא סובל ממלריה.

רק לפני כחודשיים אושפזה באותו בית חולים צעירה, בת 23, שאובחנה אף היא במלריה, לאחר שחזרה מלאוס כשהיא סובלת מתסמיני המחלה: חום גבוה,
צמרמורות, עייפות וכאבי ראש.

לדברי מנהל מרפאת המטיילים והיחידה למחלות זיהומיות בבני ציון, פרופ' ישראל פוסטמן, שני מקרים אלה בטווח זמן קצר מעידים על כך שצעירים היוצאים לטיולים או לעבודה בארצות שבהן נחשבת המלריה לאחד מגורמי התמותה העיקריים, אינם נזהרים וחוזרים לארץ כשהם סובלים מהמחלה.

"רק לפני חודש חווינו בבית החולים בנהריה מקרה טרגי של אישה שלא נטלה אמצעי מנע ונפטרה ממחלת המלריה", אומר פרופ' פוסטמן, "מצבו של הבחור שאובחן השבוע אמנם לא קשה, אבל התמונה הכללית המצטיירת עגומה, מאחר שלא הוא ולא רבים אחרים שנוסעים לתקופות ארוכות, נטלו טיפול מונע".

פרופ' פוטסמן מדגיש כי ממחלת המלריה מתים מדי שנה מיליון אנשים ברחבי העולם, ועל כן יש חשיבות גדולה לשימת לב לסימפטומים של המחלה.

לדבריו, על המטיילים לדעת כי מחלת המלריה היא סכנה אמיתית ומוחשית באזורים רבים בעולם, והיא נפוצה בעיקר בארצות טרופיות וסאב-טרופיות ונחשבת לאחד מגורמי התמותה העיקריים בעולם בכלל, ובאפריקה בפרט.

"המחלה מהווה בעיה חמורה ואף איום על המדינות שבהן היא לא נפול צה, וסיכון משמעותי למטיילים", מסכם פרופ' פוסטמן.

אי לכך, בבני ציון מדגישים כי צעירים המתכננים לטייל בארצות שבהן קיימת סכנה להידבקות במחלת המלריה, חייבים לגשת למרפאת מטיילים ולהצטייד בכדורים מונעי מלריה, שיינתנו להם בהתאם לאזור שבו הם מתל כוונים לטייל.