צילום: Index Open למשרדו של עורך הדין החיפאי הוותיק, הטוען הרבני הרב חיים שכטר, הגיע זוג צעיר ומאושר ובידו מכתב שקיבלו מעורך דין ממדריד ובו בשורה מרנינה: בני-הזוג ירשו סכום מופלג של 6.2 מיליון יורו (כ-30 מיליון שקל) מעיזבונה של פלונית שהלכה לעולמה במדריד באוקטובר 2009 בהיותה בת 68. למען הסר ספק, הודגש בהודעה כי היא הייתה גרושה ללא ילדים.

הבעיה היא שבני-הזוג לא הכירו אותה או שמעו עליה אי-פעם, ו"הקשר" היחיד ביניהם היה שם משפחה זהה. כדי לממש את זכותם לקבלת הירושה, צוין במכתב, עליהם להפקיד בחשבונו של עורך הדין 3,870 יורו (18,500 שקל), וזאת לצורך הכנת המסמכים הנחוצים על-ידי מוסדות המדינה כדי להציגם בפני בית המשפט העליון ומשרד המשפטים בספרד.

עו"ד שכטר: "חשדתי מיד באמיתות המסמכים הרבים שהוצגו בפניי. הופתעתי מדרישת עורך הדין הספרדי שביקש מבני-הזוג לא לשוחח עם אחרים על העיסקה כדי לא לגרום לאדם כלשהו לעכבה בתואנות שונות. לאחר שיחות
רבות וחקירה מאומצת בלשכת עורכי הדין במדריד ובבנק המדובר, התברר כי אין עורך דין בשם זה הרשום בלשכת עורכי הדין, הן במדריד והן בעשרות הלשכות הרבות בספרד כולה. אומנם הבנק המדובר קיים וניתן להפקיד בו את הסכום הנדרש, שהרי לשם כך קיים העוקץ".

יום לאחר חשיפת המרמה קיבל עו"ד שכטר שיחה מתושבת הקריות שביקשה להיפגש עימו בבהילות בעניין ירושה. כשהגיעה למשרד והציגה את מסמכיה, לא האמין עו"ד שכטר למראה עיניו, שכן מסמכיה היו זהים לאלו שהציגו בני-הזוג. המנוחה היא אותה מנוחה, היא מתה מאותה המחלה ובאותו הגיל והשאירה ירושה זהה, אלא ששם משפחתה של "היורשת" שונה והמנוחה הלכה לעולמה בבית חולים בעל אותו שם, אלא שהפעם הוא ממוקם לא במדריד אלא בוולנסיה, מרחק שלוש וחצי שעות נסיעה מבירת ספרד.

יש לציין כי לאחרונה תושבים רבים באזור חיפה והקריות קיבלו מכתבים דומים עם בשורות על ירושות פיקטיביות מקרובי משפחה שלא היו ולא נבראו. לדברי עו"ד שכטר, ברור שמדובר במעשה נוכלות מהמדרגה הראשונה המפיל חללים רבים ועוקץ בדרך מקורית ומתוחכמת כל אדם תמים. אם גם אליכם הגיע מכתב כזה - אנא התעלמו ממנו.