צילום: Index Open כ-40 אלף איש שמכרו את רכבם לסוחרי מכוניות מקבלים בימים אלו צ'ק בדואר ממשרד הרישוי - החזר כספי על התקופה שבה שילמו אגרת רישוי למרות שרכבם נמכר והרכב הוקפא. ערעור לבית המשפט העליון בתביעה ייצוגית של תושב העיר עידן שמש ועו"ד אדם פיש וצחי פיסטל מחיפה בשיתוף עו"ד רם דקל ואוהד אנטמן, הוביל את משרד התחבורה להחזיר לציבור כספי אגרות רישוי רכב מסוחרי רכב בשווי עשרות מיליוני שקלים.

למרות החלטה של בית המשפט המחוזי מלפני שנה לפיה על משרד התחבורה להחזיר לציבור כ-20 מיליון שקל בשל גביית יתר של אגרת רישוי מסוחרי רכב, המשרד לא קיים את ההחלטה באשר להחזר אגרת רישוי במקרה של הפקדת רישיון של סוחרי רכב לתקופה העולה על חודש ימים.

סוחרי הרכב שעתרו בתובענה ייצוגית באמצעות משרד רחל בן-ארי, אדם פיש ושות', טענו כי בתקופה הזמנית נמצא הרכב בבעלותם ורישיונו מופקד למעשה במשרד התחבורה, ועל-כן יש לפטור אותם מתשלום אגרת רישוי. עו"ד פיש ופיסטל בשיתוף עו"ד דקל ואנטמן הבהירו בערעור לעליון שעל-אף
פסק הדין, משרד התחבורה לא עידכן את הציבור בזמן בדבר הזכּאות לקבלת החזר האגרה. המשמעות בפועל, לשיטתם, היא שעשרות מיליוני שקלים ממשיכים עד היום להיות מוחזקים בקופת המשרד בניגוד להחלטת בית המשפט.

יום לפני הדיון בעליון חלה תפנית, כשמשרד התחבורה שלח 40 אלף מכתבים לביתם של הזכאים להחזר בסדר גודל של 20 מיליון שקל בשלב ראשון. במכתבים אלו הודיע משרד התחבורה לעשרות אלפי האנשים שמכרו את רכבם לסוחרי רכב על זכאותם לקבל מיידית החזרי אגרה וביקש פרטי חשבון להעברת הכספים.

בנסיבות אלו הציע בית משפט העליון, לאור התועלת הציבורית האדירה שהסבה התובענה, להגדיל באופן משמעותי את שכר הטרחה לבאי כוח הקבוצה ואת הגמול הייצוגי, והצדדים נתנו את הסכמתם לכן. העליון פסק שכר טרחה בסך 420 אלף שקל למשרד רחל בן-ארי, אדם פיש ושות' ולמשרד רם דקל, במקום 120 אלף שקל שנפסקו במחוזי, וכן 80 אלף שקל גמול לתובעים הייצוגים במקום 40 אלף שקל.