צילום: shutterstock אנה אגילוב הייתה ספורטאית ששמרה על אורח חיים בריא ופעיל ביותר. לפני מספר חודשים היא התלוננה על כאבי ראש מלווים בכאבי שרירים. אביה סרגיי, מנהל בית מרקחת, הגיע איתה לאחד מבתי החולים באזור אך שם אובחנה רק בעיית סינוסיטיס והיא שוחררה לביתה עם משככי כאבים.

לאחר הידרדרות במצבה היא שבה לבית החולים, אך אביה לא ויתר ופנה לייעוץ לאחראי נוירולוגית ילדים בבית החולים כרמל פרופ' נתנאל צלניק. פרופ' צלניק הפנה אותו מיידית לאשפוז ולבירור מעמיק ביחידה לטיפול נמרץ נשימתי בכרמל והבדיקה העלתה כי אנה סובלת ממחלה נדירה הנקראת גיליאן-ברה.

"זו מחלה נוירולוגית ניוונית קשה ונדירה יחסית הפוגעת בכל שרירי הגוף, כולל שרירי הנשימה, וללא הנשמה חיצונית החולה יכול פשוט להיחנק ולמות", מסביר מנהל היחידה לטיפול נמרץ נשימתי בכרמל ד"ר אריק עדן, "תקופת המחלה ארוכה והיא מלווה באשפוזים ממושכים בטיפול נמרץ, ובסופה נדרש שיקום ארוך. אצלנו בכרמל אנו נתקלים במקרים מעטים ובודדים בכל שנה".

אנה אושפזה בכרמל וקיבלה בשלושת החודשים האחרונים טיפול אינטנסיבי שבמסגרתו נאלצו הרופאים להרדימה ולהנשימה תוך שמירה על תקינות מערכות גופה. אביה ואמה ליוו אותה לאורך כל התקופה שבה שהתה בטיפול נמרץ ובמהלכה חגגו בני המשפחה ליד מיטתה את יום הולדתו של אחיה הקטן. המשפחה והצוות המטפל לבשו פאות וניסו להעלות חיוך על שפתיה. בשבועות האחרונים היא התעוררה, מצבה התייצב והיא יצאה מכלל סכנה.