צילום: shutterstock בשבוע הבא יציינו ברחבי העולם את שבוע המוּדעוּת לסרטן צוואר הרחם. השנה ייצנו אותו לראשונה גם בישראל, זאת בזכות מינויו של ד"ר אפרים סיגלר, מנהל היחידה למחלות צוואר הרחם במרכז הרפואי כרמל בחיפה, לעמוד בראש החברה הישראלית לקולפוסקופיה, שיטת האבחון המוקדם המאפשרת לעתים לגלות סימנים אף כשנה בטרם מתפתחת המחלה בגופה של האישה.

למרות המוּדעוּת למחלה הרווחת בקרב אוכלוסיות משכבות סוציו-אקונומיות גבוהות, "בקרב האוכלוסיות החלשות אין מודעות נרחבת. לכן הנשים אינן מגיעות להיבדק באופן שוטף אצל רופא נשים וגם אינן מאובחנות. כשזה כבר קורה, לעתים זה מאוחר מדי. הבדיקה החדשה יחסית, הקולפוסקופיה, מאפשרת לאתר את סרטן צוואר הרחם בשלב מוקדם מאוד ולטפל בנגעים לפני שהתפתחו והתפשטו", הסביר ד"ר סיגלר.

ד"ר סיגלר מותח ביקורת על השיטה הנהוגה בארץ ומשווה אותנו למדינות המערב, שם מצליחים למנוע סרטן צוואר רחם בקרב 80 אחוז מהנשים. "בארצות-הברית קיים סקר קבוע שלפיו אחת לשלוש שנים מקבלות כל הנשים זימון לבדיקת פאפ. בישראל, לעומת זאת, הנשים אינן מקבלות תזכורת ולכן גם אינן מוּדעוּת לכך ואינן מגיעות להיבדק. כדי לזהות את נגיף הפפילומה, האחראי להתפתחות סרטן צוואר הרחם, יש להיבדק אחת לשלוש שנים. כך הצליחו באירופה להגיע לשיעורי מניעה של המחלה בקרב 80 אחוז מהנשים, בעוד שבישראל רק 10-30 אחוז מהנשים מגיעות להיבדק", קובל ד"ר סיגלר.

לדברי ד"ר סיגלר, החיסון נגד סרטן צוואר הרחם שהוכנס כבר השנה לכל מוסדות החינוך, שם יחוסנו כל הנערות שמגיעות לגיל 12, הוא שלב ראשון וחשוב במניעת המחלה. "לוקח לווירוס להתפתח בגוף האישה 15 שנה ורק מאוחר יותר הוא הופך לסרטני. ניתוח של חמש דקות להסרת הנגע הטרום-ממאיר יכול להציל אישה מכריתת רחם. החיסון יעיל לא רק למי שטרם קיימה יחסי מין, הוא גם יכול למנוע הידבקות מבן-הזוג. כך שהוא יעיל וכדאי לתת אותו גם לנערה או לאישה שכבר היו לה שניים-שלושה בני-זוג", ציין ד"ר סיגלר.

המצב האופטימלי שאליו הוא שואף להגיע הוא המצב שבו נמצאת אנגליה, שם משול הדבר לחוק. "באנגליה כל אישה מוזמנת לבדיקה של צוואר הרחם,
כפי שאצלנו מזמינים לבדיקת ממוגרפיה למניעת סרטן השד", ציין ד"ר סיגלר.

בישראל מאובחן סרטן צוואר הרחם מדי שנה בכ-200 נשים, חצי מהן מתות מהמחלה. "זה אחוז מאוד גבוה ורק משיקולים כספיים, לצערי, לא מבצעים את הבדיקה כמניעה. קיים ויכוח בקהילה הרפואית אם זה משתלם עבור 200 נשים שחולות להתחייב על סכומי כסף גדולים", הסביר ד"ר סיגלר והדגיש כי "כדי לשכנע את הממסד הרפואי ייקח עוד הרבה זמן". אך הוא אינו מתייאש ומבטיח כי בדיון בנושא שייערך ביום רביעי הקרוב (22 בינואר) בוועדה למעמד האישה בכנסת הוא ינסה לשכנע בחשיבות הבדיקה.

לפני שבוע אישרה ועדת הבריאות של הכנסת וסל התרופות את מתן החיסון נגד וירוס הפפילומה גם לאוכלוסיית הגברים ההומוסקסואלים. לדברי ד"ר סיגלר, "זוהי שטות גמורה. אם כבר החליטו לחסן, אזי יש לחסן את כל אוכלוסיית הנערים, שהרי הוכח כי החיסון החדש הכולל שני זנים מונע גם יבלות באברי המין הנפוצות במיוחד בקרב גברים. הנתון הזה מסתמך על מחקר שנעשה באוסטרליה, שם הצליחו למנוע מגברים לחלות בקנדילומה (יבלות באברי המין - א"נ) לאחר שקיימו יחסים עם נשים שקיבלו את החיסון".