צילום: רמי שלוש עד לשנה האחרונה טבלו נשות חיפה, כך מתברר, במקוואות ברחבי העיר שהיו פסולים לטבילה על-פי ההלכה. כך חשף השבוע יו"ר המועצה הדתית הרב אבי ויצמן שנלווה לצוות "ידיעות חיפה" לסיור מקוואות והציג בגאווה את המקוואות החדשים המשופצים והתקניים.

"שיפוץ המקוואות התאפשר הודות לתרומות של יותר מ-1.7 מיליון ש"ח שגייסתי למטרה חשובה זו", הסביר הרב ויצמן והוסיף כי לאחר חשיפת "ידיעות חיפה" על מצבם הירוד של המקוואות ברחבי העיר הוא הבין כי המצב לא יכול להימשך ולכן נרתם לנושא. "למרות האיומים והצעקות שחטפתי, נתתי הוראה לסגור את המקווה בנווה-דוד לצורך שיפוצים ובנייתו מחדש", מספר הרב ויצמן ומוסיף: "כשהגעתי לסיור במקווה חשכו עיניי. זו הייתה נקודת השבר שבה החלטתי לשפץ את כל המקוואות בעיר. עקב בצד אגודל השקענו כספים של משרד הדתות, גייסנו תרומות וברוך השם זכינו להקים את המקווה הראשון הפועל על אנרגיה סולרית".

עד לשיפוץ פעלו כל המקוואות בעיר על סולר והדבר גרם לריח רע ולזיהום הסביבה. מאז ההחלטה לשפץ את המקוואות עברו רובם לפעול על אנרגיה סולרית ובימים קודרים - על חשמל. "זה פתר לנו בעיות עם השכנים וגם עברנו לאנרגיה ירוקה. זה החל כשאחת השכנות פנתה אליי באחד הסיורים וסיפרה לי שזה מזכיר לה את מחנות ההשמדה. הזדעזעתי מהמשפט הזה והחלטתי מיד לשנות את הפעלת המקוואות לאנרגיה סולרית כדי שלא ייצא מהם עשן", מסביר הרב ויצמן.

כמו המקווה בנווה-דוד, גם המקוואות בעין הים, במרכז הכרמל, בשדרות סיני באחוזה, ברחוב בצלאל בהדר וברחוב אבא הלל סילבר בנווה-שאנן עברו שיפוץ נרחב. עד כה סבלו המקוואות הללו מהזנחה קשה, הן בתנאים הפיזיים כמו רטיבות בקירות ולכלוך, והן מציוד מיושן ופגום שאינו מתאים למאה ה-21. מי המקוואות, שעד כה נוקו ידנית, היו מלוכלכים ואילו כעת, לאחר שהותקן בהם מסנן חדשני ומודרני המסייע בתחלופת המים אחת לארבעה ימים, גם מתאפשרת בקרה על איכות המים הצלולים.

המקווה הגדול ביותר הכולל עשרה חדרי טבילה שוכן ברחוב בצלאל בהדר. טובלות בו מדי חודש יותר מ-650 נשים שזכו בעקבות השיפוץ למקוואות תקניים הלכתיים כנדרש לפי כל הזרמים הדתיים. "במקווה הזה טובלות נשים מחסידויות שונות המתגוררות בהדר - בעלז, גור, ויז'ניץ ואחרות. יש כאן חדרי טבילה מיוחדים למחמירים במיוחד שבהם עוברים מי הגשמים בתהליך ייחודי מהגג לבריכת הטבילה", מסביר הרב ויצמן. במקום יכולות הנשים ליהנות גם מחדרי סאונה מפנקים.

השיפוץ בכל המקוואות כלל החלפת כל הצנרות וציפוי בשיש חדש ומודרני של כל הכלים הסניטריים, לרבות בריכות הטבילה. המקוואות שונו ללא הכר ושום ספא בגליל או בכל מלון יוקרה לא היה מתבייש בהם. לרשות הכלות יש פינות איפור, ג'קוזי ובריכות טבילה פרטיות. "במקוואות של הדר, נווה-דוד ועין הים טובלות מאות נשים מדי חודש. לא יכולתי להסכים עם זה שהמקוואות ייראו כפי שנראו עד כה, ובוודאי שלא יהיו פסולים על-פי ההלכה. היום אני יודע בוודאות שהמקוואות ששופצו ואלה ששיפוצם מסתיים בקרוב עברו מהפך תברואתי, הלכתי ואסתטי. כמו שאני אוהב שבבית הפרטי שלי יהיה הכי טוב, כך עשיתי שיהיה במקום הזה שאמור לכבד את האישה ביום הטבילה", מסביר הרב ויצמן.

כ-2 מיליון ש"ח הושקעו כאמור בשיפוץ המקוואות ברחבי העיר, אך גולת הכותרת היא המקווה בשדרות סיני באחוזה שייחנך ברוב פאר והדר בא' אדר ב'. "זה יהיה המקווה הכי מפואר והכי הכי בעיר", אומר הרב ויצמן. במקווה זה הושקעו יותר ממיליון ש"ח הודות לתרומה נדיבה של יהודי מברזיל שביקש להנציח כך את זכר אמו, שעל שמה ייקרא המקווה.

עד כה הופעל המקווה, המשתרע על שטח עצום, על-ידי עמותת עין יונה שפשטה את הרגל. הרב ויצמן: "נקראתי להציל את המקום שנראה נורא, בלשון המעטה. בריכת הטבילה הייתה פסולה ולא היה כסף לשפץ את כל הליקויים שהיו בה. לקחתי את המקום לאחריות המועצה הדתית, ואני באופן אישי טיפלתי בכל השיפוץ מא' עד ת', והודות לתרומת נדבן מברזיל ובסיוע כספי משרד הדתות הצלחנו להרים את השיפוץ הזה. במקווה הזה יהיה בור הטבילה הכי גדול בעיר, חדרים פרטיים, פינות מקלחת והלבשה, וכל מה שכלות ונשים המגיעות לכאן זקוקות לו, והכי חשוב - גם הוא יפעל על אנרגיה סולרית ומי הגשמים יוחלפו אחת לכמה ימים".