צילום: shutterstock למעלה ממחצית מהילדים המתגוררים בשכונת חליסה מטופלים על ידי מחלקת הרווחה של האגף לשירותים קהילתיים בעירייה. על פי הנתונים מתוך 730 הילדים המתגוררים בשכונה, 412 מטופלים על ידי עובדים סוציאליים על מנת לתת להם פיתרונות לגבי מה שמתרחש בביתם או בסביבת המגורים. מתוך 412 הילדים המטופלים באגף לשירותים קהילתיים, 308 ילדים הם מהמגזר הערבי.

"הבוקר נפגשנו עם עובדים קהילתיים של מהעירייה", אמר השבוע אורי וולטמן מחד"ש, "ושמענו מהם על המצב הקשה בשכונות מזרח העיר, כמו חליסה ותל עמל. מתוך כ-730 ילדים בחליסה, 412 מטופלים במחלקת הרווחה. זה נתון מזעזע ומקומם, שמלמד על עומק ההשקעה שצריכה להיעשות בשכונות אלה. לא מספיק להשוות את התקציבים המופנים לשם לתקציבי השכונות האחרות. כדי לפצות על ההזנחה ארוכת השנים, דרושה העדפה מתקנת - אמיתית, נרחבת, מקיפה ומשמעותית".

יש לציין כי לעתים תכופות שומעים על ילדי שכונת חליסה כיון שאין כמעט חודש שבו לא נתפס נער או שניים כשהם מנסים ליידות אבנים באוטובוסים המגיעים לשכונה. באולם המעצרים נאלצים השוטרים לא אחת להאריך מעצר או לשחרר לחלופת מעצר ילדים בני 12, שהם תלמידי בית הספר היסודי, שחשודים בזריקת אבן. למרבה המזל, עד היום גם במקרים שהאבן פגעה באוטובוס וניפצה שמשה או פגעה בגוף ה אוטובוס, התוצאה הייתה פציעות קלות של אחד הנוסעים או של הנהג. בגלל שמדובר בילדים שאינם ברי עונשין, המשטרה לא יכולה לעשות הרבה גם אם מאתרים את החשוד ביידוי האבנים. במקרה כזה מה שניתן לעשות הוא לערב את ההורים או את האגף לשירותים קהילתיים, על פי מידת שיתוף הפעולה של ההורים.

לטענת גורמים במגזר הערבי ניתן לראות את ההבדל בשטח שמוקצה לבניית בית הספר היסודי בשכונת רמת הנשיא במורדות הדרומיים של העיר לעומת השטח המוקצה לבניית בית הספר המחודש חוואייר. לטענתם, לא רק שלטובת בית הספר ברמת הנשיא מוקצה שטח כפול אלא גם מדובר במקום שהגישה אליו נוחה. לעומת זאת, השטח שהוקצה לטובת בית הספר חווייאר הוא מחצית מהשטח ברמת הנשיא, ומוביל אליו כביש צר, שספק עם אוטובוסים של תלמידים יוכלו להגיע אליו.