צילום: אלעד גרשגורן ביום שני השבוע נאלצה הנהלת הנמל להודיע על סגירתו לתנועת אוניות לאחר שתפוקת העבודה בו ירדה ביותר מ-50%, זאת לאחר שהעובדים פרצו ב"שביתה איטלקית" לאחר שההנהלה החליטה על קיצוץ במספר המשתתפים במחוזיאדה, אירוע הספורט השנתי המתקיים באילת, ועל קיצוץ בשעות הנוספות של חברי הוועד שדרשו תוספת שעות עבור נסיעה לדיונים בירושלים.

החלטת מנכ"ל הנמל מנדי זלצמן לצמצם את ההטבות לעובדים נבעה מכך שלפי הצפי, חברת הנמל צפויה השנה להפסיד כספים רבים ולכן הוחלט לקצץ בהוצאות הפרסום, בהוצאות ההנהלה ובמספר המשתתפים במחוזיאדה. לטענת ההנהלה, חברי הוועד ביקשו לעצמם שעות נוספות על ימי נסיעות לדיונים בירושלים, בעוד שמצבו הכספי של הנמל הולך ומידרדר. עוד טוענת ההנהלה כי אם עד לשבוע האחרון הייתה תפוקת העבודה בנמל 30 מכולות לשעה על כל מנוף, מהרגע שהודיע על הקיצוצים בשבוע שעבר ירדה העבודה על כל מנוף ל-15-12 מכולות בלבד.

משהבין זלצמן כי סחורה חקלאית שאמורה לצאת לחו"ל תקועה בנמל ומתקלקלת, "החלטנו לטובת הייצוא החקלאי וחברות הספנות להזמין תגבור. העובדים לא הגיעו לעבודה במוצאי שבת במחאה, ולכן החליטה ההנהלה שהיא אינה מוכנה לקבל עבודה חלקית והודיעה על השבתה כללית". עוד הודיעה הנהלת הנמל כי "נמל חיפה יישאר סגור עד שהעובדים יתחייבו שהם חוזרים לעבוד בתפוקה מלאה. רק כך תהיה זכות קיום לנמל שידע לספק את השירות מהטובים בעולם".

במכתב ששיגר זלצמן לעובדים נכתב: "לצערנו, מנהיגות העובדים באופן לא ברור רואה בהוצאות לא הכרחיות לחלוטין כגון גודל המשלחת למחוזיאדה לאילת, תשלום משמרות נוספות לחברי ועד וימי גיבוש חברתיים פעילות הכרחית. כל-כך הכרחית עד לשיבוש קשה של העבודה ברציפים וירידה של 50% בתפוקת קו המים". עוד ציין המנכ"ל במכתבו לעובדים כי אינו מוכן עוד להסביר ללקוחותיו מדוע משאיות ואוניות ממתינות זמן רב לפריקתן ולכן נאלצה ההנהלה להודיע על קשירת אוניות לרציפים עד לבירור הנושא וחזרה לעבודה סדירה מלאת תפוקה.

בתגובה מסר יו"ר ועד העובדים מאיר תורג'מן: "ההנהלה הודיעה לנו לא להגיע לעבודה אז לא הגענו". עוד ציין תורג'מן כי "לא הייתה שום שביתה איטלקית מצד העובדים אלא ההנהלה היא זו שבחרה לקצץ בשעות הנוספות של העובדים כשפעלה באופן חד-צדדי. מנכ"ל הנמל מציג את מה שנוח לו". תורג'מן שב והדגיש כי "חזרת העובדים לעבודה מלאה כעת מותנית בהשבת כל ההטבות. ההנהלה אינה יכולה לבטל הסכמים חתומים שבתוכם נמצאות גם ההטבות של הרווחה לעובדים. אם היא רוצה לפתוח אותם לדיון מחודש עליה לשבת איתנו. עד אז אין נכנס ואין יוצא בנמל", סיכם תורג'מן.