צילום: shutterstock פעילות רופאי רמב"ם הושבתה בשבוע שעבר על רקע טענות קשות של הרופאים למצוקת חנייה. יו"ר ועד הרופאים ברמב"ם וסגן ארגון רופאי המדינה (אר"מ) פרופ' יהודה אולמן אומר כי למרות הבטחות הנהלת בית החולים, לא שוריינו בחניון החדש שבנייתו הושלמה בימים אלה מספיק מקומות חנייה לרופאים, ובהנהלה מעדיפים לגבות כספים מהציבור כדי להחזיר את הלוואת הענק שנלקחה לצורך הקמת החניון.

החניון החדש, המשמש גם בית חולים תת-קרקעי בשעת חירום, נבנה בעלות של 110 מיליון ש"ח בכספי הלוואה בנקאית שלקחה חברת קמר המפעילה את החניון. קמר התכוונה להחזיר את ההלוואה באמצעות גביית תשלום מהציבור עבור חנייה בחניון החדש, אך בעקבות התנגדות של חשבת משרד האוצר וביקורת חריפה מצידה על התקשרות רמב"ם עם קמר, הוחלט שהחברה תגלגל את ההלוואה על בית החולים. הנהלת רמב"ם, שמצאה עצמה עם הלוואה לא מתוכננת, הודיעה לאחרונה לרופאים כי בשל הצורך להחזירה יוקצו עבורם 200 מקומות חנייה בלבד בחניון התת-קרקעי.

במכתב של פרופ' אולמן למנהל רמב"ם פרופ' רפי ביאר טוען יו"ר ועד הרופאים כי במשך עשרות שנים הוקצו לרופאים כ-1,100 מקומות חנייה. בטרם החלה הבנייה ברמב"ם לפני כחמש שנים הובטח לרופאים כי בסיומה יוקצו להם 1,500 מקומות חנייה. במשך הבנייה נאלצו הרופאים להחנות את רכביהם, כמו ציבור המבקרים בבית החולים, בחניות מרוחקות או בחניות כפולות בחניונים הסמוכים. כעת, בסיום הבנייה, הוקצו בחניון החדש 200 מקומות חנייה לרופאים על בסיס מקום פנוי.

התנהלות זו של הנהלת בית החולים, טוען פרופ' אולמן, היא הפרה של התחייבויותיה והרעה מוחשית בתנאי עבודתם של העובדים והרופאים. "אין צורך להכביר מילים על אופן העבודה בבית החולים בכלל ועל עבודתם של הרופאים בפרט", כתב פרופ' אולמן לפרופ' ביאר, "ידוע לכול כי מדובר בסוג עבודה שהינה תובענית, הכוללת שעות עבודה לא שגרתיות, ארוכות ומאומצות. בנסיבות אלו התנהלות בית החולים חמורה שבעתיים, ולפיכך נדרשת הנהלת בית החולים לכבד את התחייבויותיה ולהעמיד לרשות עובדי בית החולים בכלל והרופאים בפרט את מספר החניות שלו התחייבה ברחבי בית החולים".

הרופאים טוענים עוד כי "לא יעלה על הדעת כי רופאים אשר עוסקים יום ביומו בפעילויות מצילות חיים, בניתוחים ובפעילויות אלקטיביות אינטנסיביות ומורכבות, ייאלצו להתחיל את יומם בחיפוש מייגע אחר מקום חנייה פנוי המרוחק לעתים דקות הליכה ארוכות מבית החולים. לא ייתכן כי רופאים, ולעתים עסקינן ברופאים מבוגרים, יתחילו את עבודתם החשובה לאחר הליכה ממושכת בשמש או בגשם ויידרשו לתפקד לאחר מכן באופן מיטבי".

בארגון הרופאים קוראים להנהלה להחזיר את המצב לקדמותו ולמצוא פתרונות ראויים למצוקת הרופאים, ולאפשר להם לבצע את עבודתם על הצד הטוב ביותר. בארגון ציינו כי אם לא יימצאו פתרונות, הארגון וועד הרופאים שומרים לעצמם את הזכות לפעול בכל דרך חוקית העומדת לרשותם.