צילום: גיל יוחנן מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, פנה השבוע ליו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה ח"כ אמנון כהן וביקש ממנו לקיים דיון דחוף בנושא החומרים המסוכנים במפרץ בהשתתפות שר הביטחון והשר להגנת הסביבה. בקשתו זו באה בעקבות פנייתם של ארגוני הסביבה הפועלים בחיפה, שפנו למבקר כבר בתחילת מבצע צוק איתן וביקשו כי יפעל לסילוק החומרים המסוכנים מהמפרץ.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

ראשי הארגונים, בהם מגמה ירוקה, הפורום לשמירה על החופים, עזרא למניעת אסונות, שתיל ומצילים את חיפה והקריות, פנו לפני שבועיים במכתב לראש הממשלה, לשר הביטחון, לשר להגנת הסביבה ולמבקר המדינה, והתריעו מפני אסון שעלול לקרות אם ייפול טיל במפרץ. בפנייתם דרשו הארגונים לפנות מיד את החומרים המסוכנים או לדללם, זאת מחשש לנפילת טילים מרצועת עזה או להתפתחות חזית נוספת בצפון הארץ.

לדרישה זו הצטרפו גם יו"ר ועדת המשנה לבדיקת סוגיות תכנון וסביבה במפרץ חיפה, ח"כ דב חנין, האמור לפרסם בימים אלה את מסקנות הדו"ח שחיבר בנושא, וכן ראשי רשויות באזור, בהם ראשי הערים נשר, קרית-מוצקין וקרית-ביאליק.

כפי שציינה כבר לפני שבועיים האפידמיולוגית הסביבתית אלה נווה, העומדת בראש הארגון מצילים את חיפה והקריות, "מניסיון מתקפות טילים קודמות על ישראל הוכח שפינוי כמויות גדולות של חומרים מסוכנים הוא תהליך ממושך, למשל רידוד מיכל האמוניה ידרוש זמן ממושך ואם יתחייב פינוי מיידי של החומרים המסוכנים, לא תהיה ברירה אלא לפנות את האוכלוסייה שבסיכון המיידי ומדובר במאות אלפי תושבים". עוד ציינה נווה כי "אם לא די בסיכונים הקיימים, אושרו תוכניות להכניס לאזור עוד 20 אלף טון גפ"ם, גז בישול דליק ונפיץ וחומרים מסוכנים נוספים שיעצימו את הסיכון הקיומי".

בעקבות פניות אלו והטענות הקשות שהועלו פנה כאמור מבקר המדינה שפירא לח"כ כהן וביקש לקיים את הדיון בסוגיה. מבקר המדינה נימק את פנייתו זו בגילוי מחדלים מתמשכים רבי-שנים, כפי שבאו לידי ביטוי בדו"ח האחרון שהוציא המשרד ובו נרשם: "אי-מתן הנחיות לאבטחת מתקני חומרים
מסוכנים מפני איומי פעילות חבלנית עוינת עלול להעמיד את הציבור בסכנה. לדעת משרד מבקר המדינה, נוכח הסכנה הפוטנציאלית הטמונה במפעלי החומרים המסוכנים בכלל ומיכל האמוניה בפרט וחילוקי הדעות בין הגורמים הנוגעים בדבר, נדרש לקדם בדחיפות את סוגיית המיגון שלהם ולהעלותה בפני הממשלה".

יו"ר סיעת הירוקים במועצת העיר, ירון חנן, אמר כי מבקר המדינה בחן בעבר את נושא החומרים המסוכנים ואת תפקוד כלל הגורמים במלחמת לבנון השנייה והעלה ליקויים לא מעטים שהעמידו את הציבור החיפאי בסכנה. מאז, אמר חנן, הסיכונים לציבור רק הלכו וגדלו, וזאת בשל התווספות מאגרים של חומרים מסוכנים במפרץ, שיפור יכולתו של ארגון חזבאללה לפגוע בדיוק רב במבנים, החשש הגובר מנזקי רעידות אדמה ומספר התקלות שהתגלו לאחרונה במפעלי המפרץ.

חנן קרא למבקר לקיים בדיקה מקיפה בתחום החומרים המסוכנים שתכלול גם את נושא הרחבת בתי הזיקוק והתוכניות להרחבת הנמל. "הציבור החיפאי חייב לקבל מידע מלא על החומרים המסוכנים במפרץ", אמר חנן, "מה יקרה כשמיכל ברום יתפוצץ? במהלך המלחמה שכבו בנמל מיכלים עם חומרים מסוכנים שאף אחד לא רצה להוביל מחשש לפגיעה. לְמה מחכים? למה צריכים להיפגע ואז לפעול? אנו שמחים על פעילות המבקר וקוראים לפעולות דחופות להסרת איום החומרים המסוכנים על תושבי האזור".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "המשרד פועל בהתאם להוראות פיקוד העורף".