צילום: shutterstock חברת אתו"ס הודיעה השבוע כי לאחר סוכות יהפוך אולם רפפורט לאולם הבית של מנויי הסינמטק ואילו אולם הסינמטק הישן יעבור שיפוץ וייפתח לשימוש הקהל הרחב. בכך למעשה יהפוך הסינמטק לבעל שני בתי קולנוע, האחד רפפורט בעל 470 מקומות ישיבה שישמש את 2,000 מנויי הסינמטק והאחר אולם הסינמטק הישן בן 159 המושבים שבו יוקרנו סרטים מסחריים בלבד.

באתו"ס ובהנהלת הסינמטק אומרים כי מדובר בהטבת תנאים לבעלי המנויים שכבר תקופה ארוכה מתלוננים על התנאים באולם הסינמטק הישן. מנכ"ל הסינמטק אבישי כפיר אומר כי הוא מקווה שהמהלך יביא להגדלת מספר המנויים. "יש לנו כ-2,000 מנויים", אומר כפיר, "לאורך השנים האחרונות חלה ירידה במספר המנויים ורבים מהמבטלים ציינו כי התנאים אינם טובים מספיק. הגדלנו לעשות ומצאנו אולם בית חדש למנויי הסינמטק בדמותו של אולם רפפורט, אולם מכובד שיאפשר צפייה איכותית ונעימה. הפעלת שני בתי קולנוע היא מהלך שנקטו סינמטקים אחרים בישראל, כך שמבחינת התנאים אלו רק ישתפרו למנויים. כעת נותרה רק שאלת מחיר המינוי".

השאלה כמה יעלה המינוי החדש גרמה לפני מספר שבועות למחאה מצד בעלי מינויים שמתנגדים נחרצות לכל שינוי במחיר או בתנאי הקרנת הסרטים. המוחים הודיעו כי לא יחדשו את המינויים וייצאו להפגנות בזמן פסטיבל הסרטים. השבוע התייחסו באתו"ס למחאה וציינו כי ועדה המורכבת מחברי דירקטוריון תבחן את מבנה המינוי החדש ותציע מחיר ומה יוצע במסגרתו.

עלות הפעלת הסינמטק מסתכמת ב-4.5 מיליון ש"ח בשנה על-פי הדוחות הכספיים לשנת 2012. משרדי המדע והתרבות מעבירים 300 אלף ש"ח, העירייה מוסיפה כמיליון ש"ח ומכירת כרטיסים ומינויים מכניסה 1.8 מיליון ש"ח נוספים, ובסך הכול 3.1 מיליון ש"ח הכנסות בשנה. ההוצאות כוללות בין השאר שכר עבודה, שכירת סרטים, תרגומם והובלתם והוצאות הנהלה. "אנו קוראים להנהלת אתו"ס לא להעלות את מחיר המינויים", אמרו השבוע המוחים, "המחיר כיום זהה למחיר של הסינמטקים בכל הארץ ואם רוצים להתייעל ולעשות עוד כסף, בבקשה, לא על גבם של בעלי המינויים".