צילום: index open לאחרונה התקיים ברמב"ם בחיפה מרתון השתלות כליה ובמהלכו הושתלו שש כליות בארבעה חולים בפרק זמן של עשרה ימים בלבד. שני מטופלים קיבלו שתי כליות כל אחד שהושתלו בהם בפרוצדורה ניתוחית מורכבת יותר מהרגיל. בשל המחסור באיברים מול הגידול במספר הממתינים להשתלה החלו בנוהל זה לפני מספר שנים במקרים שבהם מצבן של כליות התורם הוא גבולי, וההשתלה הכפולה נועדה להגדיל את אחוזי ההצלחה.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

המרתון החל בהשתלת שתי כליות בגבר תושב האזור בשנות ה-60 לחייו. ארבעה ימים לאחר מכן בוצעו באותו היום שתי השתלות ברמב"ם. הראשונה באורי בדלר, בן 63 מגבעת אבני, אב לארבעה ומהנדס תעשייה במקצועו, שהמתין לכליה ארבע שנים. מיד לאחר מכן נמשכה אל תוך הלילה השתלה נוספת, הפעם של שתי כליות באסתר סטמקר, אף היא בת 63, שהגיעה לרמב"ם מבאר-שבע. סטמקר היא אם לשבעה ילדים שהמתינה לכליה שמונה שנים.

ימים ספורים לאחר מכן בוצעה השתלה נוספת, הפעם באמנה אבו אל-היג'א, בת 45 מטמרה שבגליל המערבי. אבו אל-היג'א, אם לשלושה שהמתינה
לכליה שמונה שנים, קיבלה את כלייתו של החייל לי חסין, בן 19.5 מפרדס חנה, שנפטר לאחר שהתגלה גידול בראשו, ואיבריו הצילו את חייהם של שישה אנשים.

מרתון הניתוחים המורכב בוצע על-ידי צוות רב-תחומי שכלל את רופאי מחלקת כירורגיית כלי דם והשתלות בניהולו של פרופ' אהרון הופמן: סגן מנהל המחלקה פרופ' סמי ניטצקי, מנהל היחידה לכירורגיה אנדו-וסקולרית וגישה לכלי הדם, ד"ר טוני כארם ומתמחה המחלקה, ד"ר ארז שיאון. הצטרפו אליהם רופאי מחלקת נפרולוגיה בניהולה של ד"ר סוהיר אסדי, צוות חדר הניתוח ומחלקת הרדמה בראשות פרופ' ישי כץ, צוות יחידת המעקב אחר מושתלי כליה בראשות ד"ר ראוי רמדאן והאחות מתאמת ההשתלות ברמב"ם אסתי כץ.

"כזה מספר של ניתוחים, חלקם זה אחר זה, זו משימה בהחלט מאתגרת", אמר פרופ' ניטצקי שליווה את ארבעת הניתוחים, "הצלחנו לעמוד בה בזכות שיתוף הפעולה בין הצוותים. חלק מהמקרים היו מורכבים במיוחד ונמשכו שעות ארוכות וכולם עברו את הניתוחים בהצלחה".

המושתל הראשון כבר שוחרר לביתו ובימים הקרובים צפויים להשתחרר יתר המושתלים זה אחר זה.