המחשה: shutterstock פרופ' יעל לצר מהאוניברסיטה הוזמנה להשתתף בדיון מיוחד בחוק הדוגמנות בקונגרס האמריקאי, ששוקל לחוקק חוק דומה בארצות הברית.

הקונגרס האמריקאי הזמין את חברת הכנסת לשעבר ד"ר רחל אדטו ואת פרופ' לצר מהפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטה, יוזמות "חוק הפוטושופ", לדיון מיוחד בוועדה שדנה באפשרות לחוקק חוק דומה גם בארצות הברית. "התרשמנו עמוקות מרצינות הוועדה ומהחשיבות העמוקה שהם נותנים לנושא. הם הביעו את חובתה של החברה להגן על בריאותן הנפשית של נערות ומתבגרות לנוכח השפעתם המזיקה של מסרים תקשורתיים לרזון לא מציאותי", אומרת פרופ' לצר.

חוק הדוגמנות שחוקק בשנת 2012 הוא הראשון מסוגו בעולם והוא קובע כי ייאסר להציג בפרסומות או בפרסום המיועד לציבור דוגמן או דוגמנית המצויים בתת-משקל או הנראים כך. כמו כן תיאסר הצגת פרסומת או פרסום שנעשה בהם שימוש בעריכה גרפית לשם הצרת היקפים של דוגמן או דוגמנית, אלא אם כן יובהר כי נעשה שימוש בתוכנית עריכה.

לדברי פרופ' לצר, חוק הדוגמניות הוא חוק פטרנליסטי תקדימי בקנה מידה עולמי וישראל היא המדינה הראשונה והיחידה בעולם שאימצה מגבלות חוקיות על פרסום דוגמניות בתנאים שעלולים להשפיע לרעה על ילדות ועל מתבגרות. "לאחר מותן של מספר דוגמניות שסבלו מאנורקסיה ומבולימיה נעשו מספר ניסיונות לחוקק חוקים דומים בתעשיית הדוגמנות במספר מדינות אירופיות, אך המהלכים לא הגיעו לידי חקיקת חוק. כעת לראשונה החליטה אגודה להפרעות אכילה בארצות הברית לקדם את הנושא ולהביאו לידי חקיקה תוך למידה מהניסיון הישראלי", אומרת פרופ' לצר.

המחוקקים האמריקאים התרשמו לחיוב מהחוק הישראלי וביקשו מד"ר אדטו ומפרופ' לצר לתאר את העבודה שנעשתה מאחורי תהליך החקיקה בישראל, את הקשיים שבהם נתקלו ואת הדיון הסוער סביב חוק חופש העיסוק מול הנזק האפשרי להתפתחות הפרעות אכילה ופגיעה בדימוי עצמי ובדימוי הגוף בקרב ילדות ומתבגרות לאורך זמן.

במסגרת הדיון בפני סנטורים וחוקרים שונים הסבירה פרופ' לצר, שהיה לה חלק בתהליך חקיקת החוק מראשיתו ואף הופיעה מספר פעמים בפני ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת שדנה בנושא, את הקשיים שעמדו בפני מגישי הצעת החוק ואת תהליך החקיקה. לדברי פרופ' לצר, מהתרשמותה ייתכן שהאמריקאים יאמצו את החוק גם כן.