צילום: shutterstock בכניסה לבית הקרנות מתגוררים בשבועות האחרונים מספרי חסרי בית. יש להם עשרות ארגזי קרטון שבהם הם מחזיקים בגדים, כלים שונים ובקבוקי זכוכית שהם אוספים במרוצת היום ומוכרים אותם כדי להתקיים.

בעלי עסקים בבית הקרנות ובעלי חנויות בסביבת המבנים מתלוננים על-כך שחסרי הבית שוכנים בכניסה לבית הקרנות, וכשיורדים גשמים הם נכנסים לתוך המבנים המקורים. "יש תחושה קשה של הזנחה", אומרים בעלי העסקים, "הכניסה לחנויות מלאה בארגזים, האנשים שוכבים על הרצפה ובחדרי המדרגות, כך לא צריכה להיראות סביבת עסקים. יש לדאוג מצד אחד לאנשים האלו לטיפול ומצד שני לבעלי העסקים. חסרי הבית סובלים ואנחנו סובלים".

בית הקרנות, שנבנה בשנות ה-20 של המאה הקודמת ונקרא כך בשל העובדה שקרן קיימת וקרן היסוד פעלו בקומות העליונות של המבנה, נראה בימים אלו נטוש ומוזנח במיוחד. פרט למספר משרדים בקומות העליונות, חדרים רבים עומדים ריקים. חדרי המדרגות מלוכלכים וניכר כי חסרי בית נוהגים להתגורר בהם בתדירות גבוהה. קרבת המבנים למוזיאון המדעטק ולמבני הטכניון אינה מונעת, כך נראה, את המשך ההזנחה במקום.

משיחות עם חסרי הבית עולה תמונה קשה. אחת מהם, אישה כבת 50, מתגוררת כבר שבועיים ברחוב לאחר שהוצאה מביתה הקודם, ומארח לה חברה נרקומן בעל עבר פלילי שלא אכל ימים רבים. "ברווחה לא עוזרים לנו", הם מציינים, "לחלקנו הם נותנים 1,000 ש"ח לחודש שלא מספיקים לנו. אחרים לא מקבלים כלום. אנחנו רעבים. כל יום אנחנו אוספים בקבוקים וחיים מהיד לפה. אין לנו לאן ללכת. כמונו יש רבים בהדר".

מנהל אגף הרווחה בעירייה פיני וגמן מסביר כי מדובר במצב בעייתי וכי אין נכון להיום פתרונות. וגמן: "אנחנו מכירים היטב את דרי הרחוב בבית הקרנות. חלקם שייכים למשפחה שיש לה מגורים. ישנם אנשים שאינם מוכנים לקבל עזרה ומעדיפים לגור ברחוב. כל עוד אין מצב פסיכוטי של אדם זה או אחר, אנחנו לא יכולים לחייב אותם לקבל עזרה או להוציא להם צו אשפוז. ברגע שהם לא מוכנים לקבל עזרה הפקחים שלנו יכולים רק להרחיק אותם מהמקום. מחלקת דרי הרחוב מטפלת ביותר מ-120 אנשים, רובם מסכימים לקבל עזרה ולהם אנו מסייעים. זה מצב מסובך".