צילום: shutterstock חברת פיליפס לא תפעל בתחומי פארק מדעי החיים בדרום העיר. כך אומר ל"ידיעות חיפה" מנכ"ל פיליפס גווידו פראדו רוקואס. רוקואס מסביר כי הסיבה לכך היא שמשרד המדען הראשי ומשרד הכלכלה לא הוציאו מכרז להפעלת חממה טכנולוגית באזור חיפה והצפון והחברה נאלצה להשתתף במכרז להפעלת חממה בשיתוף חברת טבע באזור רעננה.

"הייתי רוצה מאוד לפעול בפארק מדעי החיים", אומר מנכ"ל פיליפס, "אך התנאים לא הבשילו ומשרדי הממשלה לא הוציאו את המכרז שחיכו לו בחיפה. אני לא חושב שתהיה בעיה לקיים שיתופי פעולה עם פארק מדעי החיים בעתיד, הנמצא במרחק קצר ממתחם פיליפס במת"ם". מנכ"ל פיליפס מציין כי החברה התרחבה השנה בתוך מתחם מת"ם והקימה את מתחם פיליפס 2, ובמקביל היא צפויה כאמור להתחיל לפעול באזור רעננה בשיתוף פעולה עם חברת טבע.

בחברה הכלכלית חיזרו אחרי חברת פיליפס מרגע ההחלטה על הקמת פארק מדעי החיים וקיוו כי היענותה לפעול במקום תמשוך אליו חברות חזקות נוספות. מיותר לציין כי כעת ייאלצו בחברה הכלכלית לאתר חברות טכנולוגיות אחרות המתאימות לאופיו של הפארק, חברות העוסקות בביו-טכנולוגיה. "חיפה היא בירת תעשיית הציוד הרפואי בישראל", אומר רוקואס, "אני משוכנע שהפארק ישגשג ויפרח בעיר שבה יש כל-כך הרבה גופים ביו-טכנולוגיים מובילים דוגמת הטכניון ובית החולים רמב"ם".

פארק מדעי החיים משתרע על 31 דונם ובניית חלקו הראשון יצא לדרך בשנת 2008, לאחר עיכוב של חמש שנים. החלק הראשון של הפרויקט מתוקצב ב-100 מיליון ש"ח. בתחילת השנה נפגש ראש העיר יונה יהב עם שר הכלכלה נפתלי בנט כדי להבטיח את הקמתה של חממה טכנולוגית נוספת בחיפה.

גורמים בעירייה ציינו כי למרות הפגישה הטובה, במשרד הוחלט בסופו של דבר לא לאפשר הקמת חממה בעיר וכך לא ניתן היה לקיים את שיתוף הפעולה עם חברת פיליפס. חממת הטכנולוגיה של המדען הראשי ומשרד הכלכלה מסבסדות את פעילותן של החממות וכך למעשה מעודדות ומאפשרות את פעילותן של החברות דוגמת פיליפס.